BRATISLAVA. Európsky trh distribučných nehnuteľností vykázal v prvom polroku 2010 náznaky oživenia. Uvádza sa to vo výskumnej správe, ktorú vypracovala spoločnosť ProLogis. Správa vychádza zo štatistiky trhu a údajov zhromaždených z rôznych zdrojov, vrátane realitných odborníkov spoločnosti ProLogis, maklérskych spoločností a skupín na výskum trhu.
Ako uviedol prvý viceprezident výskumnej skupiny ProLogis Leonard Sahling, napriek prechodnej kríze začalo ekonomické oživenie v Európe v posledných mesiacoch naberať na rýchlosti a európske trhy s distribučnými nehnuteľnosťami začali vykazovať známky zlepšovania.
"Európske trhy s logistickými nehnuteľnosťami sa nachádzajú v prechodnom štádiu realitného cyklu, kde sa podmienky na trhoch s prenájmami prestali zhoršovať a objavujú sa prvé známky oživenia," zhodnotil Sahling.
Tok investícií na európske trhy s logistickými nehnuteľnosťami sa v priebehu prvej polovice roku 2010 prudko zvýšil, aj keď s malým dopadom na výnosy. Investori sa zamerali najmä na obmedzenú ponuku prvotriednych nehnuteľností s kvalitnými zmluvami na hlavných trhoch.
Miera obsadenosti ostala v prvej polovici roku 2010 všeobecne stabilná v celej Veľkej Británii a na európskom kontinente. Nová výstavba sa spomalila na minimum. V polovici roku 2010 zostávali úľavy na nájomnom vysoké, ale ich rast sa na väčšine hlavných trhov zastavil, zatiaľ čo tzv. headline nájomné z veľkej časti dosiahlo najnižšiu úroveň.
Počas prvej polovice roku 2010 ostala výstavba vo väčšine Európy utlmená, s výnimkou trhov v severnej Európe. Niekoľko nových stavebných projektov, ktoré sa začali, predstavovali najmä výstavbu na mieru zákazníkom.
Celoeurópsky dopyt po distribučných priestoroch v priebehu prvej polovice roku 2010 priebežne posilňoval s podporou reštrukturalizácie dodávateľských reťazcov a nepoľavujúcej snahy o zníženie prevádzkových nákladov a zvýšenie efektívnosti dodávateľských reťazcov.
Nedostatok veľkých, moderných a efektívnych distribučných zariadení na európskom kontinente spolu s dôrazom užívateľov na zvyšovanie efektívnosti distribúcie v rámci celej Európy prispieva k miernemu zlepšeniu dopytu po priestoroch.