BRATISLAVA. Slovenská ekonomika nepotrebuje pre svoj rast rady akademikov, ale priestor pre využitie špecifických podnikateľských znalostí. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave na to upozornil nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu profesor Edmund Strother Phelps.
"Ekonomika a biznis si nájde sám cestu, ktorou sa uberať a najlepšie príležitosti, ktoré využiť. Každý podnikateľ má svoje špecifické know-how, ktoré ostatní nemajú. A práve tieto vysoko špecifické znalosti sú často neformálne a ide o určité poznatky, ktoré majú iba ľudia v teréne. Tieto poznatky slúžia ako základ, ktorý vedie k ďalším zmenám. Preto by som Slovensku neodporúčal, aby ste sa radili radami akademikov, pretože jednotlivé podnikateľské subjekty a biznis si nájdu najlepšiu cestu, ktorou sa uberať," konštatoval E. Phelps.
Podľa Phelpsa podnikateľská ekonomika dokáže sama využiť čo najlepšie svoj potenciál, poznatky a nie až tak zreteľné možnosti.
"Je potrebné skúšať a vyvíjať iné veci, inak by sme už museli nasledovať vyšliapanú cestu, napríklad po vzore Nemecka a robiť určité veci iba mechanicky, aby sme sa udržali na určitej úrovni obchodu. Pritom by nedochádzalo k skutočným aktivitám. Nedali by sme šancu, aby sme sa uberali vpred a aby sme zažívali zaujímavé veci," zdôraznil.
Západné ekonomiky potrebujú inovácie
Západné ekonomiky potrebujú pre zabezpečenie udržateľného rastu predovšetkým inovácie, myslí si Phelps. Túžba po inováciách v Európe upadla a nezdá sa, že by sa mala v blízkej budúcnosti znovu objaviť. Útlm však možno podľa Phelpsa evidovať aj v USA.
Západné štáty pri oživovaní a štartovaní svojich ekonomík tak musia podľa Phelpsa začať sami od seba a predovšetkým musia zlepšovať podnikateľské prostredie, robiť ho slobodnejším a pomáhať k rozvoju inovácií.
Nevyhovárajte sa na Čínu
Podľa profesora neobstoja ani výhovorky, že problémom spomalenia ekonomík Západu je ekonomický boom v Číne. "Nerozumiem, prečo sa Európa vyhovára na Čínu ako na zdroj svojich problémov. Pokiaľ viem, Európa má podobné problémy už 20 rokov," konštatoval na pondelňajšom stretnutí s novinármi Phelps.
Vysoký hospodársky rast v Číne je pritom podľa neho skôr príležitosťou ako hrozbou, nemôže však byť pre Západ záchranou. "Ak sa chcete zachrániť, musíte to urobiť sami," dodal Phelps.
Už štvrtý nobelista na Slovensku
Profesor Edmund S. Phelps významným spôsobom modifikoval model Phillipsovej krivky. Do modelu zahrnul novú premennú, ktorú označil ako očakávanie zamestnancov a zamestnávateľov na trhu. Na začiatku svojej kariéry sa dostal do povedomia vďaka skúmaniu ekonomického rastu. Tieto výskumy uskutočnil v prvej polovici 60-tych rokov v Cowlesovej nadácii na univerzite v Yale.
Od roku 1982 je profesorom na Kolumbijskej univerzite a riaditeľom Centra pre kapitalizmus a spoločnosti pri Kolumbijskej univerzite.
Cenu Švédskej ríšskej banky za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela získal v roku 2006 za vyjasnenie kauzality medzi mierou inflácie a nezamestnanosťou. Po Robertovi J. Aumannovi, Edwardovi C. Prescottovi a Robertovi A. Mundellovi je to už štvrtý nobelista, ktorého prednášku spoločne v Bratislave prinášajú Nadácia Tatra banky, Virtual Scientific Laboratories a Ekonomická univerzita v Bratislave.