Eurozóna sa bude trápiť v lepšom prípade asi tak päť rokov. V horšom prípade sa rozpadne. Varuje profesor Newyorskej univerzity Nouriel Roubini.
FRANKFURT. Americký ekonóm Nouriel Roubini predpovedá, že sa eurozóna rozpadne. Jeho hororová prognóza však narazila na kritiku. Odporcovia uvádzajú, že jej úplný rozpad je veľmi málo pravdepodobný.
Európania sa mohli v lete bezstarostne slniť a zabudnúť na problémy, ale teraz sa vrátili do skutočnosti. Eurozóna sa bude trápiť v lepšom prípade asi tak päť rokov. V horšom prípade sa rozpadne. Európe vraj budú chýbať štrukturálne reformy a rozumné finančnopolitické rozhodnutia.
"Európania teraz čelia realite," napísal.
Rast je len dočasný, export klesá
Uvádza viaceré argumenty. Rizikové prirážky na štátne dlhopisy pre krajiny ako Grécko, Španielsko a Írsko znovu vzrástli na úroveň, akú mali v čase vrcholiacej eurokrízy pred štyrmi mesiacmi.
Okrem toho záťažový test európskych bánk nevyjavil pravdu v celej nahote. Napríklad banke Anglo Irish chýba kapitál na pokrytie jej potrieb asi 70 miliárd eur.
Hospodársky rast v druhom štvrťroku bol síce povzbudzujúci a viedol k upokojeniu situácie na finančných trhoch, ale išlo len o prechodný jav, lebo hrubý domáci produkt v najproblémovejších krajinách, v Grécku, Španielsku a v Írsku, klesol. A iba mierne vzrástol v Taliansku a v Portugalsku.
Dokonca aj za nemeckým prechodným úspechom sa skrýva veľa otáznikov. Vytváranie skladových zásob, ktoré podporovali ekonomický rast, sa skončilo. Pokles konjunktúry bude nevyhnutný v prípade, ak dôjde k zníženiu exportu. A ten sa už začína prejavovať.
Zimmerman: Roubini len dramatizuje
Prezident Nemeckého ústavu pre hospodársky výskum (DIW) Klaus Zimmermann hovorí o tom, že Roubini situáciu dramatizuje.
Európa v komplikáciách poslednej eurokrízy spoznala, že posilnenie eurozóny nespočíva v podpore štátom financovaného vnútorného dopytu, "ktorú nám chce Roubini nahovoriť", ale v ozdravení štátnych rozpočtov, sociálneho systému, v reformách a regulovaní finančných trhov, ofenzívnej integrácii vo svetovom ekonomickom vývoji a otvorenej prisťahovaleckej politike.
Rizikové prirážky na írske a portugalské dlhopisy dosiahli nový rekord
LONDÝN. Rizikové prirážky na 10-ročné írske a portugalské vládne dlhopisy voči referenčným nemeckým dlhopisom vyskočili na nové maximum od zavedenia eura. Príčinou sú pretrvávajúce obavy týkajúce sa vysokej zadlženosti a deficitov týchto okrajových ekonomík eurozóny.
Prirážka na írske dlhopisy dnes vyskočila o 13 bázických bodov na 423 bodov a prirážka na portugalské dlhopisy o 22 bodov na 401 bodov.
Podľa nemenovaného londýnskeho obchodníka ECB dnes zrejme nenakupovala na trhu, takže nezmiernila zvyšovanie prirážok.
Dodal, že prirážky rastú predovšetkým preto, lebo obe krajiny sa chystajú tento týždeň emitovať ďalšie dlhopisy a pre pretrvávajúce obavy o stabilitu írskych bánk.
TASR
Rehn: Zotavenie je stále krehké
TALLINN. Európske ekonomiky sa začali oživovať, ale ich krátkodobé rastové vyhliadky sú neisté, myslí si komisár Európskej únie (EÚ) pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.
"Oživenie európskej ekonomiky naberá na sile, vieme, že pod našimi nohami je pevná pôda," uviedol Rehn v estónskej metropole Tallinn, kde sa zúčastnil na slávnosti venovanej budúcoročnému prijatiu eura. Komisár však varoval, že krátkodobé vyhliadky sú stále "veľmi neisté".
"Rast USA sa spomaľuje. Európske finančné trhy sú stále krehké." Dodal, že dlhodobé rastové vyhliadky zostávajú nízke.
Grécko ani Írsko neskrachujú
Grécko ani Írsko nebudú reštrukturalizovať svoj dlh, povedal tiež Olli Rehn.
"Ani jedna z týchto krajín neskrachuje. Prijali účinné a rozhodné opatrenia v oblasti ozdravenia finančného sektora, fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych reforiem," uviedol Rehn v rozhovore pre Reuters Television.
Dodal, že obe krajiny musia pokračovať v reformách a konsolidácii, ale sú na dobrej ceste, takže "nepríde k reštrukturalizácii".
TASR