Bratislava 27. mája (TASR) - Zákon o ochrane utajovaných skutočností je vo svojej súčasnej podobe hlavnou prekážkou pri zlepšovaní dohľadu nad zbrojným exportom a pri zvyšovaní jeho transparentnosti. Prílohy tohto zákona totiž označujú všetky skutočnosti, spojené so zbrojným obchodom, ako tajné.
Konštatuje to Nezávislá správa o exporte zbraní zo Slovenska, ktorú dnes zverejnili Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku (SSZP) a Britské nezávislé výskumné centrum Bezpečnejší svet. Správa sa venuje vývoju obranného priemyslu SR, systému kontroly vývozu zbraní v SR a jej cieľom je zvýšenie transparentnosti v obchode so zbraňami a vojenským materiálom.
V súčasnosti neexistuje v SR žiadna oficiálna vládna správa o zbrojnom exporte, tvrdí materiál. "Jediné oficiálne dostupné údaje o vývoze zbraní sú tie, ktoré SR zasiela Organizácii Spojených národov (OSN) do Registra OSN pre konvenčné zbrane. Ministerstvo hospodárstva SR každoročne vydáva tlačové správy o národnom zbrojnom exporte. Tieto vyhlásenia pre médiá sú však veľmi ohraničené, keďže sa dotýkajú len celkového obratu v obchode so zbraňami a počtu všeobecných povolení, ktorými aktuálne disponujú jednotlivé firmy," upozorňuje správa.
Krajiny Európskej únie (EÚ) sa v roku 1998 prijatím Kódexu EÚ o exporte zbraní zaviazali k vydávaniu oficiálnych výročných správ o zbrojnom exporte. Kódex okrem iného obsahuje aj osem kritérií, podľa ktorých by sa malo rozhodovať o udelení licencie na vývoz zbraní. SR ako kandidátska krajina sa ešte v tom istom roku prihlásila k rešpektovaniu Kódexu. SSZP a britský Bezpečnejší svet vyzvali slovenské mimovládne organizácie, aby lobovali v prospech uznania potreby vydávania oficiálnych výročných správ o zbrojnom exporte. Tie by mali obsahovať minimálne detaily o vydaných a zamietnutých licenciách, a tiež detaily o počte, orientačnej cene, smerovaní a konečných užívateľoch licencovaných tovarov.