WASHINGTON. Najdlhšia recesia americkej ekonomiky od druhej svetovej vojny sa skočila v júni 2009, tvrdí Národný úrad pre ekonomický výskum (NBER).
Recesia teda oficiálne trvala 18 mesiacov - od decembra 2007 do júna 2009 a bola najdlhšou od skončenia druhej svetovej vojny. Doterajšie dve najväčšie recesie v USA po roku 1945 trvali zhodne 16 mesiacov a skončili sa v marci 1975 a novembri 1982. Veľká hospodárska kríza trvala 43 mesiacov od augusta 1929 do marca 1933.
NBER využíva pri svojom hodnotení, či sa hospodárstvo dostalo do recesie, kľúčové mesačné indikátory ekonomickej aktivity, ako sú napríklad zamestnanosť, priemyselná produkcia, reálne osobné príjmy, maloobchodné a veľkoobchodné tržby, a nespolieha sa iba na údaje týkajúce sa kvartálneho poklesu hrubého domáceho produktu (HDP).
Výskumy ekonomických cyklov NBER sa považujú za oficiálne hodnotenie stavu americkej ekonomiky. USA boli podľa NBER naposledy v recesii od marca do novembra 2001, čo znamená, že expanzia americkej ekonomiky do nástupu poslednej recesie trvala 73 mesiacov.
NBER definuje recesiu ako "výrazný pokles ekonomickej aktivity rozšírený naprieč ekonomikou, ktorý trvá viac ako niekoľko mesiacov a je očividný na údajoch týkajúcich sa produkcie, zamestnanosti, reálnych príjmov a ďalších indikátoroch".