PARÍŽ. Americká ekonomika v tomto roku vzrastie len o 2,6 percenta, tvrdí vo svojej novej správe Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Revidovala tak svoju predbežnú májovú prognózu, ktorá počítala až 3,2-percentným rastom. Slabý dopyt bude totiž brzdiť zotavenie z najhoršej recesie od Veľkej hospodárskej krízy.
Tempo rastu sa podľa OECD nezrýchli ani na budúci rok a zostane na úrovni 2,6 percenta. Vlani americký hrubý domáci produkt (HDP) klesol o 2,6 percenta.
OECD vo svojej pravidelnej správe tiež varovala, že na rozdiel od predchádzajúcich recesií táto posledná, ktorá oficiálne začala v decembri 2007 a skončila v júni 2009, zrejme dlhodobo poškodila ekonomiku, čo bude mať za následok dlhodobo vyššiu nezamestnanosť. V tomto roku vzrastie miera nezamestnanosti na 9,7 percenta z vlaňajších 9,3 percenta. Na budúci rok by mala klesnúť na 9 percent.
"Spojené štáty sa pomaly zotavujú z hlbokej recesie. Rast ekonomiky však zostane ešte nejaký čas nízky, takže nezamestnanosť zostane zvýšená relatívne dlhé obdobie. Menová politika bude musieť naďalej podporovať ekonomickú aktivitu, predovšetkým vzhľadom na ukončovanie fiškálnych stimulov. Zrejme bude tiež potrebné pokračovať v cielenej podpore trhu práce, pokiaľ sa výraznejšie neoživí súkromný sektor," uvádza sa v správe OECD.
OECD upozornila aj na vysoký deficit USA a potrebu sprísnenia regulácie finančných trhov. Schodok federálnej vlády financií by mal klesnúť z vlaňajších 10,5 percenta tento rok na 9,2 percenta a na budúci rok na 8,2 percenta.
"Je potrebné prijať konsolidačné opatrenia, ktoré výrazne znížia deficit a nakoniec zvrátia nárast verejného dlhu. Cieľ vlády znížiť deficit federálneho rozpočtu na 3 % HDP do roku 2015 je primeraný a chvályhodný, aj keď rýchlosť konsolidácie bude závisieť od vývoja ekonomiky."