Nový spôsob valorizácie kritizuje opozícia, seniori aj poslanec SDKÚ.Novela zákona o sociálnom poistení - na novele sa nedohodliNovela zákona o rodičovskom príspevku - s novelou súhlasiliNovela o sociálnych službách - na novele sa dohodliNovela o zdravotných poisťovniach a novela o zdravotnom poistení:
Pôvodná agentúrna správa bola o 22:40 nahradená autorským textom SME
BRATISLAVA. Tripartita mala dnes prerokovať 17 bodov. Medzi nimi aj návrh na zvýšenie DPH či zmeny vo valorizácii penzií. Sociálni partneri tvrdili, že na preštudovanie materiálov mali málo času, dostali ich v piatok. Tak sa rozhodovalo len o časti z pripravovaných zmien.
Ani premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) nebola na celom rokovaní. Odišla asi po pol hodine.
Zmeny vo valorizáciiO čom rokovali
V novele sú zmeny valorizácie dôchodkov, valorizovať by sa mali o pevnú sumu, nie o percento,
valorizácia by závisela od inflácie a priemernej mesačnej sumy starobného dôchodku.
V starom modeli to bolo od inflácie a rastu priemernej mzdy v hospodárstve.
Rodičia podľa nej môžu pracovať aj poberať príspevok, príspevok na starostlivosť o dieťa sa má zvýšiť z dnešného maxima vo výške 164,22 eura na 300 eur.
Chce zrovnoprávniť postavenie poskytovateľov sociálnych
služieb verejných a neverejných.
Novela zákonov o dani z príjmov:
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení kritizovala rušenie nezdaniteľnej časti základu dane pri treťom dôchodkovom pilieri
Odborári nesúhlasili aj so znížením ochrannej lehoty v nemocenskom poistení z dnešných 42 dní na 7.
Nesúhlasili ani s rozšírením vymeriavacích základov zamestnancov pri platení poistného
Diskusiu vyvolala novela zákona o sociálnom poistení. Sociálni partneri ju neschválili. Proti novele boli predovšetkým odborári. „Spochybnili sme tento mechanizmus valorizácie dôchodkov. Nie sme proti, aby sa valorizovalo o pevnú čiastku, ale navrhnutý systém valorizácie len o infláciu a priemerný dôchodok podľa našich prepočtov znamená zníženie penzií. Nemôžeme s tým súhlasiť," povedal viceprezident Konfederácie odborových zväzov Vladimír Mojš.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) ich nesúhlas očakával. Zmeny sú však aj napriek tomu podľa neho správne a sociálne. „Pristúpili sme k zmene valorizácie penzií a to tak, že sa to nedotkne ľudí s najnižšími penziami. Dotkne sa to seniorov s nadpriemerným dôchodkom, to nepopieram," povedal Mihál.
Zmeny vo valorizácii by podľa jeho odhadov mali priniesť úsporu asi 150 miliónov eur v roku 2012. Budúci rok by sa malo pokračovať v zvyšovaní ešte podľa starého modelu.
Minister povedal, že zmeny vo valorizácii sú potrebné najmä pre nesprávny spôsob výpočtu, ktorý platí dnes, kde sa napríklad neodráža nezamestnanosť. Valorizácia závislá od inflácie podľa neho zabezpečí penzistom udržanie ich životnej úrovne.
So zmenami vo valorizácii súhlasí aj Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení. „Prvý pilier je neudržateľný a tieto opatrenia sú nevyhnutné. Sú aj iné spôsoby, ktoré by možno boli lepšie, ale rešpektujeme to," povedal jej viceprezident Rastislav Machunka. Aj napriek tomu by bolo podľa nich efektívnejšie zvýšenie dôchodkového veku.
Mihál: Boli sme v časovom strese
Mihál však pripúšťa ďalšie zmeny. Na prípravu novely mal vraj málo času. „Sme v časovom strese," povedal. Do budúcna chce pripraviť ďalšiu novelu, pri ktorej sa bude diskutovať aj o vianočných príspevkoch aj o znížení odvodov. „Je tu priestor na 3 až 5 percentné zníženie odvodov," povedal.
V novele ministerstvo práce navrhuje zmeny v spôsobe valorizácie dôchodkov. Po novom by sa nemali dôchodky zvyšovať o percento, ale o pevnú sumu.
Valorizácia by sa nemala počítať z inflácie a rastu priemernej mzdy, ale z inflácie a priemerného starobného dôchodku. Dôchodky sa budú zvyšovať, ale pomalšie. Už budúci rok by tak dôchodcovia namiesto 6,40 eura mali dostať len 2,88 eura.
Ministerstvo práce odôvodňuje novelu tým, že je potrebné zastaviť zadlžovanie. Sociálna poisťovňa tento rok zo štátneho rozpočtu dostane navyše 1,6 miliardy eur. Polovica z toho bude pre výpadok odvodov v dôsledku krízy. Zvyšok pre druhý pilier.
Radovan Ďurana, analytik INESS, tvrdí, že ak by zmeny vo valorizácii platili od budúceho roka, pokles výdavkov Sociálnej poisťovne by mohol byť zhruba 50 miliónov eur.
Ministerstvo financií sa k možným úsporám pred rokovaním tripartity vyjadrovať nechcelo.
Koalícia nie je jednotnáPredseda parlamentného výboru pre sociálne veci Július Brocka (KDH) nový výpočet valorizácie víta. „Výrazne nepoškodzuje dôchodcov a odľahčuje Sociálnu poisťovňu," povedal.
S tým nesúhlasí bývalá ministerka práce Viera Tomanová (Smer). „Je neprijateľné, aby sa dôchodky valorizovali len cez infláciu. Je to oklamanie a obratie dôchodcov o serióznu valorizáciu."
Súhlasí s ňou aj Jednota dôchodcov. Má obavy, že ak sa nebude valorizácia počítať z rastu miezd, seniorom sa zhorší životný štandard. Priestor na výrazné spomalenie rastu dôchodkov nevidí ani analytik UniCredit Bank Dávid Dereník. Výška priemerného dôchodku je totiž len mierne vyššia, ako je ekonomická hranica chudoby, tvrdí.
Platy však aj naďalej na valorizáciu budú vplývať, pretože sa odrážajú vo výpočte novopriznaných dôchodkov. Napríklad v roku 2007 bol priemerný dôchodok v prepočte na eurá 295 eur, v roku 2008 313 eur a minulý rok takmer 340 eur. K júnu tohto roka to bolo skoro 352 eur.
Ku kritike sa pridáva aj koaličný poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ). „Návrh je veľmi nesprávnou cestou k solidarite." Nový mechanizmus podľa neho zapríčiní, že vyššie dôchodky budú rásť pomalšie ako ceny. Nadpriemerné dôchodky podľa jeho prepočtov môžu klesnúť o 25 až 30 percent.
„Výrazne znižovať niektorej skupine dôchodcov už dosiahnutú životnú úroveň reálnym poklesom dôchodkov si ešte žiadna vláda nedovolila a neodporúčam to," povedal Beblavý. Aj napriek týmto vyjadreniam Mihál očakáva, že bude mať v parlamente podporu. „Tento spôsob bol dostatočne prediskutovaný na pôde koaličnej rady, všetci sa s tým stotožňujú."