WASHINGTON. Prezident tak zostal v tónine tvrdej americkej rétoriky o čínskej menovej politike. V súčasnosti americkí zákonodarcovia uvažujú o nových opatreniach, ktoré by sankcionovali Peking.
Avšak skupina bývalých vládnych činiteľov, zložená z demokratov a republikánov, varovala Kongres, že sankcie proti Číne za to, že neumožnila národnej menej zvýšenie výmennej hodnoty, by sa Spojeným štátom vrátili ako bumerang.
Americký obchodný splnomocnenec Ron Kirk uviedol, že nie je jasné, či rôzne zákony, ktoré by bol Kongres prijal v úsilí o nátlak na Čínu v menovom spore, by boli v súlade s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).
Obama povedal, že jüan má nižšiu výmennú hodnotu než by mal byť podľa trhových pravidiel. To dáva Číňanom výhody, lebo ich tovary v Spojených štátoch sú lacnejšie, než by mali byť a americké tovary v Číne sú naopak, neodôvodnene drahšie. Číňania síce formálne prisľúbili prijať opatrenia, ale fakticky neurobili nič z toho, čo by mali urobiť.
Prezident uviedol, že v úsilí o spravodlivé obchodné vzťahy s Pekingom Washington podnikol viac akcií voči Číne na pôde WTO. "Chystáme sa urobiť naše obchodné zákony oveľa priebojnejšími, než sme ich mali v minulosti," povedal Obama.
V súvislosti s rastúcim napätím v menovej oblasti medzi oboma krajinami sa chce americký prezident stretnúť s čínskym premiérom Wen Ťia-paom, ktorý príde na budúci týždeň do New Yorku na rokovanie Valného zhromaždenia OSN.
Predseda bankového výboru Senátu Bob Dodd povedal, že Kongres tento rok prísnejšie zákony neprijme, ale je možné, že sa Biely dom a zákonodarcovia dohodnú na legislatívnej línii ešte pred Obamovým odchodom do Soulu, kde sa v novembri zúčastní na summite G20.
Informovala o tom agentúra Reuters.