BRATISLAVA. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) sa zrejme nevyhne rokovaniam s nemocnicami, ak sa pokúsi svoje hospodárske problémy riešiť znížením platieb zdravotníckym zariadeniam. Má s nimi totiž uzavreté platné zmluvy. Vyplýva to z vyjadrení zástupcov lôžkových zariadení.
VšZP sa pri tom podľa Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) v prvých siedmich mesiacoch roka prepadala do stále hlbšej straty.
VšZP mala na tento rok naplánované príjmy na úrovni 2,1 miliardy eur, čo by bolo takmer 58 percent z celkových odhadovaných zdrojov zdravotných poisťovní. Poisťovňa však svoj obchodno-finančný plán dlhodobo neplnila, vyhlásil tento týždeň predseda ÚDZS Ján Gajdoš.
Keďže jej výdavky rástli rýchlejším tempom ako príjmy, bude podľa neho zrejme poisťovňa musieť upraviť "nákup zdravotnej starostlivosti". Presnejšie údaje o strate VšZP úrad ani samotná poisťovňa zatiaľ neuviedla. Platby nemocniciam tvoria asi štvrtinu výdavkov VšZP.
Prezident Asociácie fakultných nemocníc Jaroslav Šajty a riaditeľ košickej univerzitnej nemocnice očakáva, že pred prípadným znížením platieb bude VšZP s lôžkovými zariadeniami rokovať. "Budeme požadovať úhrady, ktoré pokryjú naše náklady," povedal ČTK.
Rokovania sú nevyhnuté aj podľa zástupcov banskobystrickej fakultnej nemocnice, keďže zdravotnícke zariadenia majú s poisťovňou uzavreté zmluvy. "Počas platnosti zmluvy nie je možné jednostranne meniť dohodnuté zmluvné podmienky," zhrnula Jana Krupová z referátu pre internú a externú komunikáciu nemocnice.
Práve fakultné a univerzitné nemocnice v minulosti čelili kritike, že ich poisťovne vo výške úhrad uprednostňovali pred inými lôžkovými zariadeniami. To im umožňovalo vraj napríklad aj rýchlejší rast platov ich zamestnancov.
V poslednom štvrťroku vlaňajška zarábali lekári podľa štatistík odborárov vo fakultných nemocniciach v priemere 1548 eur mesačne. V zariadeniach miest či samosprávnych krajov bol priemerný lekársky príjem 1419 eur. Predstavitelia fakultných nemocníc výčitky o ich zvýhodňovaní odmietali.
Vyššie mzdy vo fakultných a univerzitných nemocniciach sa zrejme premietli aj do ich hospodárskych výsledkov. Na konci minulého roka bol dlh v zariadeniach v správe ministerstva zdravotníctva, do ktorej patria aj fakultné a univerzitné nemocnice, vo výške 115 miliónov eur. Celkový dlh nemocníc dosahoval 193 miliónov eur.