BRATISLAVA. Úvod nového týždňa na finančných trhoch má dvojakú tvár, na jednej strane akciové trhy pokračujú v rastovom trende, zároveň sa však naďalej vyhrocuje situácia na dlhopisových trhoch a nervozitu podčiarklo ďalším posunutím historických maxím nahor zlato.
Sentiment na akciových trhoch podporila v popoludňajších hodinách správa amerického Národného úradu pre ekonomický výskum, že recesia v Spojených štátoch, ktorá sa podľa ich kritérií začala už v decembri 2007, sa skončila v júni 2009, kedy sa ekonomická aktivita vrátila k rastu.
Hoci sa táto informácia venuje ďalekej minulosti, nálade pomohlo najmä to, že ešte v apríli úrad vyhlasoval, že je priskoro vyhlasovať recesiu za zažehnanú. Definitívne ho presvedčili až druhokvartálne dáta, ktoré potvrdili, že k zlomu došlo v júni 2009.
Na podnikovej úrovni rezonoval prekvapivo silný kvartálny zisk americkej stavebnej spoločnosti Lennar na úrovni 16 centov na akciu, ktorý dosiahla aj napriek rapídnemu prepadu predajov domov v posledných mesiacoch, a ďalšia akvizičná aktivita v technologickom sektore, tento krát zo strany IBM.
Širší americký akciový index S&P 500 napokon ukončil včerajšie obchodovanie so ziskom 1,52 %, v Európe vzrástol EuroStoxx 50 o 1,64 %.
Vývoj akcií IBM:
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full IBM chart at Wikinvest
Na dlhopisových trhoch to však vyzerá podstatne horšie, predajný tlak pokračuje najmä na írske a portugalské dlhopisy, výnosy z ich desaťročných dlhopisov sa včera vyšplhali na 6,48 %, resp. 6,35 %, a nachádzajú sa dokonca vyššie ako pred schválením eurovalu v máji.
Napätie vyhrocuje dnešná emisia írskych dlhopisov, prostredníctvom ktorej si plánuje krajina z finančných trhov požičať 1 až 1,5 mld. eur.
Nedôveru voči írskemu štátnemu dlhu vyvolávajú neustále rastúce náklady írskej vlády na rekapitalizáciu bankového sektora, len najproblémovejšia írska banka Anglo-Irish Bank ju zatiaľ stála 23 mld. eur. To predstavuje vyše 14 % írskeho HDP, pričom účet ešte ani zďaleka nie je konečný, ratingová agentúra S&P odhaduje konečné náklady na úrovni 35 mld. eur.
Portugalsko má naplánovanú emisiu nového dlhu v objeme 750 mil. až 1 mld. eur na stredu. Napätie na dlhopisových trhoch reflektuje aj zlato, ktoré si včera siahlo na nové maximá 1283,35 dolárov za uncu.
Vyostrenie predajného tlaku na dlhopisy periférnych krajín eurozóny zmazalo zisky eura, ktorému v ranných hodinách pomohli všetky tri popredné ratingové agentúry - S&P, Fitch a Moody's, keď udelili AAA rating luxemburskému fondu, ktorý bude v rámci programu u nás známeho ako euroval v prípade problémov niektorej z európskych krajín s financovaním svojho dlhu, vydávať dlhopisy kryté krajinami eurozóny a Medzinárodným menovým fondom. Dnes ráno (10:00) sa euro na páre s dolárom obchoduje na úrovni 1,3090 EUR/USD.
V centre pozornosti dnešného obchodovania budú augustové americké dáta zo stavebníctva a septembrové zasadnutie FEDu. Počet vydaných stavebných povolení a začatých stavieb domov (14:30) v posledných mesiacoch klesal výrazne pomalšie ako predaje nových domov.
Táto situácia nie je dlhodobo udržateľná, a buď sa oživia predaje domov, alebo poklesne stavebná aktivita. Od augustových dát sa však čaká len minimálna zmena oproti predošlému mesiacu na úrovni 560 tis. stavebných povolení a 550 tis. novo rozostavaných domov.
Od FEDu (20:15) sa vzhľadom na oproti posledným mesiacom o niečo lepšie dáta, ktoré na trhy dorazili na trhy v septembri, neočakávajú žiadne zmeny v monetárnej politike. Nie je však vylúčené, že FED naznačí, aké kroky by v prípade ďalšieho spomalenia americkej ekonomiky mohol na ďalších zasadnutiach podniknúť.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers