BRATISLAVA. Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) nie je spokojná s výsledkami utorkového rokovania Hospodárskej a sociálnej rady SR. Ako uviedol podpredseda SPPK pre poľnohospodárstvo a služby Milan Semančík, agropotravinárska samospráva očakávala ústretovejší postoj predstaviteľov vlády najmä k štyrom z jej pohľadu dôležitým návrhom právnych noriem - o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne a drobné stavebné odpady, spotrebnej dani z minerálneho oleja a podpore obnoviteľných zdrojov energie, dani z pridanej hodnoty a o spotrebnej dani z piva. Informoval o tom hovorca SPPK Stanislav Nemec.
Štátna správa podľa Semančíka unisono odmietla všetky pripomienky a návrhy SPPK. "Nepáči sa nám ani rýchlosť, s akou sa pripravujú a majú prijať zmeny, ktoré výrazným spôsobom ovplyvnia podnikateľské prostredie v poľnohospodársko-potravinárskom komplexe. Sme presvedčení, že také závažné opatrenia by mali prejsť štandardným legislatívnym procesom, aby všetci zainteresovaní mali dostatok času na oboznámenie sa s jednotlivými návrhmi a predloženie svojich pripomienok, podnetov a stanovísk. Postup, ktorý momentálne zvolila vláda, nemožno označiť za transparentný a ústretový voči sociálnym partnerom. Takto si sociálny dialóg rozhodne nepredstavujeme," uviedol M. Semančík.
Podľa Semančíka Ministerstvo financií SR naďalej nechce brať ohľady na súčasnú kritickú situáciu slovenských poľnohospodárov a trvá na zrušení daňovej úľavy na červenú naftu už od budúceho roka, hoci Európska komisia nedávno predĺžila Slovensku možnosť využívania tejto formy štátnej pomoci do konca roku 2012. Náklady agrárneho sektora by sa tak podľa odhadov SPPK ročne zvýšili zhruba o 17-20 mil. eur. Podľa Semančíka argumenty finančného rezortu o daňových únikoch pri aplikácii tohto inštitútu neobstoja a vyriešiť by sa dali napríklad zavedením systému normatívov.
Za nesystémový považuje SPPK návrh novely zákona o miestnych daniach. "Opätovne sme pripomenuli, že pri určovaní dane z nehnuteľností, vrátane dane z pozemkov, nie je rozhodujúce to, či sa zníži násobok rozdielu medzi najvyššou a najnižšou sadzbou v rámci jedného všeobecne záväzného nariadenia, ale to, aby obce nemohli medziročne zvyšovať daňové zaťaženie podnikateľov o desiatky, či dokonca stovky percent. Napriek tomu, že sme v tomto smere pripravili alternatívne návrhy, ani v tomto prípade sa nestretli s porozumením rezortu financií. A to aj napriek tomu, že ním navrhnutá úprava nezvýši právnu istotu podnikateľov, ba naopak, jednorazovou možnosťou 30-percentného zvýšenia týchto daní v druhej polovici budúceho roka ju ešte viac zníži," konštatoval Semančík.
Zásadný nesúhlas vyslovila SPPK so zvyšovaním spotrebnej dane z piva. "Spoločne s pivovarníkmi sme presvedčení, že jej súčasná sadzba by sa momentálne meniť nemala," dodal Semančík. Zvýšenie spotrebnej dane z piva bude mať podľa neho za následok ďalší úpadok slovenského pivovarnícko-sladovníckeho priemyslu.
Vo štvrtok sa mimoriadne zíde Sekcia SPPK pre poľnohospodárstvo a služby, aby sa poradila o ďalších krokoch, ktoré podnikne v záujme presadzovania záujmov svojej členskej základne. "Ide naozaj do tuhého a komora musí využiť všetky možnosti na to, aby zabránila hroziacej deštrukcii nášho odvetvia," uzavrel Semančík.