Vláda schválila zmeny pre dôchodcov. Penzie sa im budú zyšovať pomalšie a nebudú sa už počítať z rastu priemernej mzdy. Predčasným penzistom ministri stopli možnosť poberania platu.
Pôvodná agentúrna správa bola o 19:05 nahradená autorským textom SME
BRATISLAVA. Aj napriek kritike odborárov, seniorov, niektorých koaličných poslancov a Smeru vláda schválila návrh novely zákona o sociálnom poistení.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) v nej navrhuje, aby sa penzie valorizovali od roku 2012 o pevnú sumu. Tá sa má vypočítať z inflácie a priemerného mesačného starobného dôchodku. Dnes závisí od inflácie a rastu priemerných platov.
Budúci rok sa budú penzie zvyšovať podľa starého modelu – mali stúpnuť o 1,8 percenta. Mihál od tohto opatrenia očakáva v roku 2012 úsporu pre Sociálnu poisťovňu 150 miliónov eur. Ide však len o hrubý odhad.
Odborári: Vykašlali sa na nás
Čo sa mení pre dôchodcov
Od roku 2012 sa budú penzie valorizovať o pevnú sumu a nie o percento.
Suma sa bude počítať z inflácie a priemernej mesačného starobného
dôchodku.Po starom sa počítala z inflácie a rastu priemernej mzdy v hospodárstve.
Takto sa budú zvyšovať starobné, invalidné, sociálne a predčasné starobné penzie.
Vdovské penzie sa zdvihnú o 60 percent, sirotské o 40 percent z tejto sumy.
Ak by novela platila od roku 2011, zvýšenie by bolo namiesto o 6,40 eura len o 2,88 eura.
Novela zakáže súbeh poberania predčasného dôchodku a mzdy.
Zdroj: Návrh zákona o sociálnom poistení
„Novela je prínosom, lebo sa končí otváranie veľkých nožníc medzi penziami. Posilňujeme solidaritu,“ povedala premiérka Iveta Radičová (SDKÚ). Percentuálne zvyšovanie bolo podľa nej potrebné v čase, keď sa museli razantne zvyšovať penzie. „Dnes sme valorizáciu zmenili na pevnú sumu. Tak zvýhodňujeme dôchodcov s nižšími dôchodkami,“ povedala.
Odborári, ktorí organizujú protest proti balíčku, ani s týmto rozhodnutím nesúhlasia. Návrh kritizovali aj na pondelňajšej tripartite. Ich pripomienky minister nezapracoval.
„Veľmi ma mrzí, že vláda hovorí, že chce vypočuť argumenty a na druhej strane sa na ne vykašlú,“ povedal viceprezident Konfederácie odborových zväzov Vladimír Mojš.
Dôchodky sa týmto opatrením podľa neho znížia. Ku kritike sa pridáva aj bývalá ministerka práce Viera Tomanová (Smer). Opatrenia považuje za nesystémové a budú podľa nej zhoršovať postavenie dôchodcov.
S návrhom nesúhlasí ani koaličný poslanec Miroslav Beblavý. Návrh novely podľa neho útočí na dôchodcov s nadpriemernými penziami.
Radičová obvinenia popiera: „Dôchodcovia nebudú mať menej ani o cent, naopak, systém bude solidárnejší.“
Predčasní dôchodcovia nebudú môcť pracovať
Mihál v zákone upravil aj prácu predčasných dôchodcov. Vláda schválila len zrušenie poberania predčasného dôchodku a platu. Zmeny, ak ich schváli aj parlament, by mal platiť až od marca budúceho roku. Penzisti majú dostať čas na rozhodnutie, aby v prípade výpovede stihli výpovednú lehotu.
Predčasný dôchodok bol podľa premiérky vytvorený pre ľudí nad 50 rokov, ktorí prišli o prácu pre zmeny v kvalifikácii a nemôžu si nájsť zamestnanie.
Pôvodne mala novela vyriešiť aj súbeh práce a starobných a výsluhových dôchodkov. Túto časť však vláda po rozporuplných informáciách nakoniec odložila. Radičová tvrdí, že sa má riešiť neskôr. „Je potrebné nájsť riešenie slobodnej voľby. Nemožno ľudí trestať za to, že sa rozhodli ísť na dôchodok,“ povedala.
Preto koalícia vraj potrebuje dlhšiu diskusiu, aby vytvorila opatrenia, ktoré by neboli retroaktívne. Pre tieto dôvody sa v novele nerieši súbeh práce a výsluhových dôchodkov. Pri nich sa podľa premiérky pripravujú väčšie zmeny. Aké, nekonkretizovala.