BRATISLAVA. Hlavnou udalosťou včerajšieho obchodovania bolo septembrové zasadnutie amerického FEDu. To síce podľa očakávaní neprinieslo žiadne zmeny v monetárnej politike, podľa FEDu sa však v krajine obnovili deflačné tlaky, a v prípade ešte výraznejšieho zhoršenia vyhliadok pre americkú ekonomiku je pripravený k ďalším neštandardným monetárnym stimulom.
FED je tak odhodlaný naliať do finančného systému ešte viac peňazí, najpravdepodobnejšie prostredníctvom nákupu štátnych dlhopisov, aby tak podporil úverovanie.
Výraznejšie ostrejšia rétorika FEDu oproti augustovému zasadnutiu, podľa ktorej je FED opäť ochotný podporiť americkú ekonomiku na úkor dolára, sa na devízových trhoch premietla do výpredajov na dolárových pároch.
Voči euru stratil dolár bezprostredne po zverejnení výstupu zo zasadnutia FEDu vyše jedno percento a dnes v ranných hodinách si dokonca siahol na sedemtýždňové minimum 1,3328 EUR/USD. Vidina ďalšieho oslabovania papierových mien poslala nahor aj zlato, ktoré dnes ráno posunulo historické maximum na 1292,89 dolára za uncu.
Vývoj kurzu dolára voči euru
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full USDEUR chart at Wikinvest
Zázraky sa nečakajú
Prvá vlna kvantitatívneho uvoľňovania, prostredníctvom ktorej FED v rokoch 2008 až 2010 do finančného sektora nalial 1,75 bil. dolárov, však úverovanie výraznejšie podporiť nedokázala, a tak sa ani od prípadne ďalšej vlny žiadne zázraky v reálnej ekonomike nečakajú.
Americký akciový index S&P sa tak včera ani po večernom zasadnutí FEDu nedokázal prepracovať do zelených čísel a klesol o miernych 0,26 %. Ešte predtým klesol paneurópsky index EuroStoxx 50 o 0,29 %.
Korekcii na hlavných indexoch, ktoré boli po pondelkových silných ziskoch vysoko, S&P 500 dokonca na štvormesačných maximách, nedokázali zabrániť ani ďalšie včerajšie pozitívne správy.
Pozitívne čísla z nehnuteľností
Prekvapivé čísla prišli z amerického trhu s bývaním, kde anualizovaný počet začatých stavieb domov v auguste nečakane vzrástol medzimesačne o 10,5 % na 598 tis. a indikátor budúcej stavebnej aktivity, vydané stavebné povolenia, o 1,8 % na 569 tis.
Veľkou otázkou však ostáva, že či po nových stavbách bude existovať dostatočný dopyt, nakoľko sa predaje nových a už minimálne raz vlastnených domov pohybujú na historicky najnižších úrovniach. Pokiaľ by v najbližších dňoch čísla z dopytu po domoch ukázali pokračujúci útlm, tak budú mať stavitelia problémy novú produkciu predať, čo pri súčasnom prebytku domov na americkom trhu s bývaním môže zosilniť tlak na pokles ich cien.
Rastie nedôvera v Írsko
Napätie na dlhopisových trhoch, ktoré v úvode týždňa poslalo výnosy z írskych a portugalských dlhopisov na najvyššie úrovne od vstupu do eurozóny, dokázala včera čiastočne stlmiť írska aukcia štvorročných a osemročných dlhopisov, v rámci ktorej si írska vláda z finančných trhov zaobstarala 1,5 mld. eur.
Navyše Španielsku sa podarilo taktiež predať jeden a jeden a pol ročný dlh v objeme 7 mld. eur. Výnosy na desaťročné írske a portugalské dlhopisy tak včera ustúpili, stále však ostávajú nad úrovňou 6 %.
Rastúcu nedôveru voči schopnosti Írska splácať svoj dlh však dokumentuje úrok za ktorý Írsko svoj dlh predalo, za štvorročné dlhopisy zaplatilo 4,77 %, o 114 percentuálnych bodov viac ako v auguste, a za osemročné 6,05 %, o 96 bodov viac ako v júni.
Pokiaľ napätie neustane, bude musieť Írsko svoj dlh aj naďalej refinancovať, teda splácať staré dlhy novými, za vyššie úroky, čo ešte viac skomplikuje snahu dostať verejné financie v krajine pod kontrolu.
Dnes v ranných hodinách akcie nadväzujú na včerajší pokles. Ďalší priebeh dnešného obchodovania bude na nové ekonomické udalosti chudobnejší ako ten včerajší, pozornosť sa bude sústrediť najmä na portugalskú emisiu nových dlhopisov a júlovú zmenu priemyselných objednávok v eurozóne (11:00). Tá by mala potvrdiť známky dopadu spomalenia americkej ekonomiky na ekonomiku eurozóny, keď sa očakáva pokles na úrovni 1,2 %.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers