Pôvodná agentúrna správa bola o 19:58 nahradená autorským textom SME
BRATISLAVA. Vláda zbiera peniaze na ozdravenie verejných financií aj cez rozpočty domácností. Zdražieť na budúci rok majú napríklad cigarety o desať centov za škatuľku.
Ich distribútorom to neprekáža. „Zvýšenie spotrebnej dane je v súlade s novou smernicou Európskej komisie,“ povedala Klára Priecelová z Imperial Tobacco Slovakia. Na druhej strane nechápu, na čo sa zvyšuje daň z tabaku na fajčenie. Jeho spotreba už prudko klesla.
Prepúšťanie a krachy
Ako stúpne daň
Sadzba dane na pivo sa zvýši z 0,149 na 0,22 eura za liter, čiže o sedem centov na liter. Pri malých pivovaroch sadzba stúpne z 1,22 na 1,82 eura za hektoliter.
Sadzba dane na cigarety sa zvýši v dvoch krokoch. Od 1.2. 2011 o 3,9 percenta (asi 10 centov na škatuľku), od 1. 3. 2013 o ďalších
5,5 percenta (asi 12 centov na škatuľku). Zvyšujú sa aj sadzby dane na tabak a tabakové výrobky.Zruší sa zvýhodnená sadzba dane na červenú naftu z 225,71 eura na 1000 litrov na sadzbu 368 eur na 1000 litrov.
Znovu sa zavedie sadzba na pohonnú látku LPG, a to na úrovni 182 eur za 1000 kg.
Pri zemnom plyne CNG ako pohonnej látke sa zruší oslobodenie od dane. Zvýšenie bude na 13,27 eura na MWh.
Oveľa viac sú na vládu nasrdení pivovarníci. Zvýšenie spotrebnej dane z piva takmer o 50 percent vraj prinesie prepúšťanie a opäť sa dotkne najmä slabších sociálnych vrstiev.
„Doteraz si možno posedeli po práci na pive, teraz asi pôjdu rovno domov,“ hovorili dnes zástupcovia pivovarov. Na vládu doniesli otvorený list, varujú, že po zvýšení spotrebnej dane môže nastať prepúšťanie.
„V roku 2003 spôsobilo zvýšenie spotrebnej dane o viac než 100 percent zníženie objemu výroby piva až o 1,5 milióna hektolitrov, zatvorenie siedmich slovenských pivovarov a zánik 1200 pracovných miest,“ píšu pivovarníci v liste.
Zmenu stále neberú ako konečnú. Nič totiž nie je isté, kým zákon neprijme parlament. Preto sa chystajú lobovať u poslancov. Okrem iného je podľa pivovarníkov nelogické, prečo sa siahlo práve na pivo, a nie na víno či lieh. Práve na pive totiž za posledné roky najviac rástla spotrebná daň.
Zdražie i LPG a CNG. To sa môže premietnuť napríklad do vyššieho cestovného v autobusoch, ktoré spaľujú plyn.
Teplo aj cestovné
Vláda sa tiež rozhodla, že zruší výnimky pri spotrebných daniach na uhlie či plyn, z ktorých sa vyrába teplo. Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť hovorí, že ide o odstránenie výnimiek, ktoré zaviedla bývalá vláda.
Európska komisia totiž požadovala, aby sa v týchto prípadoch nasadili extra dane pre zvýhodnenie „zelených zdrojov“.
Domácnosti, ktoré využívajú teplo zo zemného plynu z teplární, si vrátane DPH priplatia za teplo asi 2,6 percenta – 20,6 eura ročne. Tí, ktorým vyrábajú teplárne teplo z uhlia, by mali pocítiť nárast o 4,2 percenta, čiže 33,5 eura ročne, píše sa vo vládnom materiáli.
Celkovo plánuje vláda ušetriť cez spotrebné dane asi 130 miliónov eur.