LIPTOVSKÝ JÁN. Medziročný rast slovenského chemického a farmaceutického priemyslu v 2. štvrťroku o 22,9 percenta je signálom opatrného optimizmu a určitého oživenia tohto strategického odvetvia po prudkom poklese kvôli kríze. Uviedol to pred dnešným začiatkom trojdňovej konferencie Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu (ZCHFP) SR v Liptovskom Jáne jeho prezident Roman Karlubík.
"Rastové tendencie približujúce sa k celkovej úrovni pred krízou sa však ešte do zvyšovania stavov zamestnancov nepremietli, lebo zamestnávatelia zostávajú naďalej opatrní. Stále nie sú presvedčení o udržateľnosti rastu a zároveň očakávajú avizované spružnenie časti zákonníka práce týkajúcej sa prijímania a prepúšťania zamestnancov," skonštatoval prezident ZCHFP SR.
Spomínané oživenie sa podľa neho najviac prejavilo 38,7-% rastom produkcie gumárenských výrobkov a plastov. Výroba chemikálií vzrástla o 15,2 %. "Treba zdôrazniť, že zatiaľ je to iba postupný návrat na predkrízovú úroveň, lebo v roku 2009 poklesli tržby o 22,4 %, vývoz o 25,9 %, pridaná hodnota o 11,4 % a počet zamestnancov o 7,2 %," zdôraznil s tým, že krízu neprežilo niekoľko významných podnikov, napríklad senický Slovkord, Petrochema Dubová či Chemlon Humenné.
Chemický a farmaceutický priemysel dosiahol v 2. štvrťroku 2010 podľa Karlubíka na základe údajov Štatistického úradu SR tržby na úrovni dvoch miliárd eur s najväčším podielom rafinérskych výrobkov za 869 miliónov eur a gumárenských výrobkov a plastov za 606 miliónov eur. Toto nezastupiteľné odvetvie spracovateľského priemyslu so širokým spektrom výroby aktuálne zamestnáva v SR takmer 30.000 ľudí.