STV hrozí finančný kolaps. Nižňanský chce, aby poslanci urýchlene prijali zmenu zákona kvôli zlúčeniu programov, aj aby vláda odsúhlasila kompenzáciu.
BRATISLAVA. Slovenská televízia (STV) nie je schopná realizovať svoje verejnoprávne poslanie tak, ako jej to určuje zákon. Od štátu potrebuje finančnú kompenzáciu za výpadok úhrad za služby verejnosti. Na dnešnom rokovaní to konštatovali členovia Rady STV.
Zároveň odmietli návrh úpravy rozpočtu na tento rok, ktorý im predkladal generálny riaditeľ Štefan Nižňanský.
Dozorná komisia varuje pred finančným kolapsom televízie. Manažment konštatoval, že jedným z radikálnych riešení by bolo zlúčenie programov Jednotky a Dvojky, čo by však neprichádzalo do úvahy, lebo by sa tým porušil zákon.
"Výška príjmovej časti rozpočtu STV nezodpovedá reálnym potrebám na vysielanie troch televíznych okruhov a z toho dôvodu predpokladaný finančný deficit vo výške 16 miliónov eur ohrozuje plnenie zákonom stanovených úloh STV do konca roka," povedal Miroslav Galamboš z Dozornej komisie.
Účtovná strata vo výške 18 miliónov podľa neho zároveň ohrozuje aj zostavenie budúcoročného rozpočtu.
"Bez poskytnutia kompenzácie, ktorú STV dostávala zo strany štátu, asi nemôže celkom zabezpečovať vysielanie v plnom rozsahu," komentoval pre TASR predseda Rady Martin Kákoš.
Rada zaviazala šéfa STV, aby dodržiaval úsporné opatrenia a hľadal ďalšie efektívne možnosti na zníženie deficitu. Radu musí tiež pravidelne informovať o situácii v príjmoch a výdavkoch.
Príjmy za reklamu sú nedostatočné
STV zrejme utrpí tento rok stratu za príjmy za reklamu. Televízia predpokladala výber z reklamy niečo nad 12 miliónov eur. Podľa prognóz však vyberie na reklamách len tretinu, teda štyri milióny.
"Čiastka bola buď vysoko nadsadená, alebo nedokázali vybrať taký objem, aký si stanovili. Možno tam došlo k totálnemu zlyhaniu pri predaji reklamného času," myslí si Kákoš.
"Predpokladali sme, že to bude mať lepší vývoj," komentovala ekonomická riaditeľka Libuša Baranová. Televízia s lepším výberom za reklamu rátala najmä v čase vysielania veľkých programov, ako boli majstrovstvá vo futbale či hokeji.
Baranová upozorňuje, že chýbajúce peniaze na tento rok by museli použiť z nového rozpočtu. Strata STV podľa nej kumuluje aj preto, že nie je finančne sanovaná ani športová Trojka. Príjmy STV sú podľa nej na úrovni roku 1999.
Radičová: STV narieka, ale nehospodári
Kritickými slovami nešetrila premiérka Iveta Radičová: „STV si pýta túto dotáciu každý rok a každý rok je v kritickej situácii s vetou, že už nebude môcť vysielať a do toho otvorí kanál STV 3, na ktorom, prepáčte, vždy je v titulku uvedené iný šport ako vidím na obrazovke,“ vyhlásila na tlačovej besede po rokovaní vlády Radičová.
Podľa predsedníčky kabinetu kanál Trojka vysiela „argentínsku ligu, ktorá nie je práve to orechové“. Ak má v programe lepšie zápasy, divákovi ich ponúka na Jednotke, Dvojke aj Trojke súčasne.
„Vždy nariekajú, otázka znie, ako hospodária s existujúcimi financiami, aký je tam manažment, kam sa podeli peniaze, aké zmluvy napodpisovali, s akými firmami, kedy a podobne,“ dodala Radičová.
Krajcer: Nižňanský stále niečo žiada
Suma, ktorú plánuje štát vyčleniť v rámci rozpočtu pre STV, je podľa Nižňanského len "boj o holú existenciu a prežitie". Vždy sa riešia len dôsledky, ale nie príčiny, prečo je STV finančne poddimenzovaná, tvrdí.
"STV sa dostáva z hľadiska svojho poslania do veľmi ťažkej situácie, nožnice sa neuveriteľne roztvárajú," varoval. Televízia plánuje prepustiť okolo 60 ľudí.
Minister kultúry Daniel Krajcer považuje za absurdné, aby STV pýtala na tento rok ďalšie peniaze na fungovanie.
"Pán Nižňanský stále niečo žiada a výsledok je ten, že strata v STV sa navyšuje, to je realita," odkázal po dnešnom rokovaní vlády. Pripomenul, že STV dostala od štátu na tento rok na základe zmluvy 12,5 milióna eur.
"Považujem za absurdné, aby niekto prichádzal a nad rámec schváleného rozpočtu len preto, že spôsobil stratu, ktorá možno dosiahne až 17 miliónov eur ku koncu roka prišiel a opäť s nastrčenou dlaňou očakával, že dostane nejaké peniaze," povedal Krajcer.
O tom, či je Nižňanský kompetentným zastávať funkciu šéfa STV však hovoriť nechcel. Na túto otázku má podľa neho odpovedať kompetentný orgán, ktorým je Rada STV.
STV zbankrotovať nemôže, riaditeľ dostal odmeny
Súkromné spoločnosti majú v prípade platobnej neschopnosti povinnosť vyhlásiť konkurz alebo požiadať súd o reštrukturalizáciu. Pre STV to ale neplatí.
"Zákon o konkurze sa nevzťahuje na STV lebo je to štátna rozpočtová organizácia. Takže STV nemôže reštrukturalizovať dlhy a ani padnúť do konkurzu, ani keď je insolventná, to znamená, keď nemôže riadne splácať svoje záväzky," povedal pre SME.sk advokát Juraj Bizoň.
Generálny riaditeľ Slovenskej televízie Štefan Nižňanský dnes dostal za svoju vlaňajšiu prácu odmenu vo výške viac ako 12 tisíc eur.