BRATISLAVA. Napriek zložitej situácii, ktorú zdedila nová vláda po predchádzajúcom kabinete, sa podarilo pripraviť včas dobrý rozpočet na rok 2011. Na dnešnej tlačovej konferencii to konštatoval minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
"Dobrý preto, lebo znamená ozdravenie verejných financií, riešenie akútne zlej situácie a zároveň vytváranie predpokladov na rast ekonomiky, zamestnanosti a životnej úrovne," zdôraznil šéf rezortu financií.
Zdedený stav vo verejných financiách je podľa neho žalostný, keď deficit za minulý rok bol 8 % hrubého domáceho produktu (HDP) a takmer 8 % dosiahne aj v tomto roku.
Mikloš: Kamuflovali a zatajovali "Príprava rozpočtu bola zložitá aj preto, že najmä zo strany bývalého ministra Jána Počiatka dochádzalo ku kamuflovaniu a zatajovania čísiel a nebola žiadna predpríprava rozpočtu," pripomenul Mikloš.
Považuje preto za drzosť, keď expremiér Robert Fico (Smer) kritizuje aktuálne konsolidačné kroky novej vlády.
"Obrovská miera plytvania a korupcie nevznikla za nás, ale za vlády Roberta Fica," vyhlásil minister. Ten navyše podľa neho vytrháva slová z kontextu, keď tvrdí, že pripravený balík opatrení spomalí rast slovenskej ekonomiky.
Aktuálna prognóza rezortu financií hovorí o tom, že rast na budúci rok sa z pôvodných odhadov 3,8 % spomalí na 3,3 %. Podľa Mikloša však ide len o dočasný efekt. "Ak by sa neurobila táto konsolidácia, výrazne by sa znížil rast v ďalších rokoch," upozornil.
Mikloš ukazuje na železnice V rámci rozpočtových opatrení budú musieť jednotlivé rezorty zvýšiť efektívnosť míňania verejných financií.
"Rozpočet teraz pripravujeme v dosť veľkom časovom strese. Preto zároveň prijmeme desiatky uznesení, v ktorých uložíme rezortom povinnosť, aby pripravili analýzu a systémové návrhy riešenia vo svojich oblastiach a zvýšili efektívnosť míňania verejných financií. Inými slovami, aby znížili mieru plytvania," konštatoval Mikloš.
Opatrenia sa podľa jeho slov majú týkať najmä spôsobu nakladania s majetkom štátu, verejného obstarávania či poistenia štátneho majetku. "Budeme vytvárať tlak, aby sa spôsob používania verejných financií zefektívnil," zdôraznil.
Jednou z oblastí, kde treba vykonať najviac opatrení sú podľa ministra železničné spoločnosti.
"Tieto spoločnosti kumulujú stratu. Zároveň je tam problém z hľadiska kompenzácie výkonov. Železnice SR sú jednou z oblastí, kde treba urobiť najviac opatrení, aj z hľadiska nastavenia pravidiel. Ako napríklad výšky spoplatnenia železničnej cesty na Slovensku aj vo väzbe na náklady v cestnej nákladnej doprave," vysvetlil. Ako však zdôraznil, štát zatiaľ týmto spoločnostiam neplánuje poskytnúť žiadne dotácie.
Opozícia by siahla na druhý pilier Podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany Smer Roberta Fica sa nová vláda pri konsolidácii verejných financií vybrala cestou zdražovania a prenášania dôsledkov hospodárskej krízy na najslabšie skupiny obyvateľstva, ako aj svojvoľne zvyšuje nastavený deficit na tento rok.
Konsolidačný balíček vlády Ivety Radičovej je podľa poslanca Petra Kažimíra (Smer) voči ľuďom cynický. "Stredopravá vláda sa vybrala cestou zdražovania, ktoré postihne najslabšie skupiny obyvateľstva. Jedinou dobrou správou je, že máme rozpočet," povedal na dnešnej tlačovej konferencii Kažimír.
Poslanec sa domnieva, že bývalá vláda by konsolidovala efektívnejšie a bez zvyšovania daní a následného zdražovania, ktoré "brzdí" ekonomický rast a tvorbu pracovných miest.
Kažimír však zároveň priznal, že by išlo tiež o takzvaný výdavkovo-príjmový mix, pri ktorom by sa dôraz kládol na šetrenie vládnej spotreby.
"To chce systémové zmeny, na ktoré je potrebná silná vôľa aj vláda. Táto vláda však predvádza veľkú nerozhodnosť," konštatoval Kažimír. Príjmy do štátneho rozpočtu by sa strana Smer snažila získať od skupiny ľudí s vyššími príjmami a pravdepodobne by dočasne siahla aj na druhý pilier.
"Ale toto by boli dočasné riešenia. Nie ako daň z pridanej hodnoty, tá sa dvíhať dočasne nedá," upozornil Kažimír.