LONDÝN. Spoločná európska mena vo štvrtok ustúpila z päťmesačného maxima voči americkému doláru, pričom ju poškodili oba vy o írsky bankový sektor a medzikvartálne oslabenie írskej ekonomiky v druhom štvrťroku, ktoré zvýraznili znepokojenie nad situáciou niektorých členských krajín eurozóny.
Analytici uviedli, že dolár posilnilo aj spochybnenie ekonomického zotavovania Európy po zverejnení správy o oslabení indexov nákupných manažérov v sektoroch služieb a priemyslu eurozóny.
Do 11:16 GMT euro voči doláru oslabilo o 0,6 % na úroveň 1,3322 USD/EUR, čo bolo podstatne nižšie v porovnaní so stredajšou maximálnou úrovňou 1,3441 USD/EUR.
V stredu euro voči doláru poskočilo najvyššie od apríla, keďže americkú menu poškodil výpredaj, ktorý bol výsledkom dohadov, že americký Federálny rezervný systém čoskoro opäť uvoľní menovú politiku. Voči japonskému jenu sa hodnota dolára vo štvrtok nezmenila a ich vzájomný kurz bol na úrovni 84,40 JPY/USD.
"Jen by bol oveľa silnejší, ak by nebolo (minulotýždňovej) intervencie a hrozby intervencie," povedal Lee Hardman, z banky Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, a dodal, že Japonsko by pravdepodobne opäť intervenovalo, keby dolár stál zhruba 82 až 83 jenov.