BRATISLAVA.
"Čo ak sa stane niečo práve v hluchom, až štyri kilometre dlhom mieste? Preto som trval na tom, aby Národná diaľničná spoločnosť, a.s. urýchlene pripravovala už začatý proces prípravy definitívneho rozšírenia. Alfou a omegou je dokončiť plnohodnotný šesťpruh a nie plytvať prostriedkami a energiou ľudí z NDS na ďalšie čiastkové riešenia," uviedol pre agentúru SITA Vážny. "Zníženie rýchlosti taktiež nie je všeliekom, k mimoriadnym kolíznym udalostiam bude dochádzať aj pri rýchlosti 110 km/h," dodal. Podľa neho minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ján Figeľ nepozná technológiu výstavby, pretože stavebný ruch na 13-tich miestach vyvolá ďalšie obmedzenia dopravy medzi Bratislavou a Trnavou, podľa tohto návrhu do 1. júna 2011, a pritom ani zďaleka nepôjde o definitívu.
Figeľ dnes oznámil, že na diaľnici D1 Bratislava - Trnava sa od 1. novembra zníži maximálna povolená rýchlosť na 110 km/h pre všetky jazdné pruhy. Zároveň v záujme zvýšenia bezpečnosti Národná diaľničná spoločnosť (NDS) vybuduje v úseku medzi Bratislavou a Trnavou 13 odstavných plôch. Do polovice novembra tohto roku pribudne šesť krátkych núdzových pruhov dlhých 60 a širokých tri metre. Do konca júna 2011 sa dostavia ďalších sedem odstavných ostrovčekov. V úsekoch vyraďovacích pruhov bude v pravom jazdnom pruhu najvyššia povolená rýchlosť 80 km/h. Národná diaľničná spoločnosť tiež doplní vodorovné a zvislé značenie vyznačujúce povinný odstup od predchádzajúceho vozidla, ktorý bude 70 metrov. Na kilometrovníky osadia tabule s bezplatným SOS číslom, prostredníctvom ktorého NDS 24 hodín denne zabezpečuje pomoc motoristom.
"Hneď po nástupe do funkcie ministra dopravy som v reakcii na tragickú nehodu na tomto úseku vyjadril presvedčenie, že musíme prijať v krátkej dobe ešte pred zimnou sezónou niekoľko opatrení, ktoré by aspoň do istej miery eliminovali riziká, respektíve zvyšovali bezpečnosť na tomto úseku diaľnice D1. Tento úsek je v podstate stavbou a ešte istý čas ňou bude, kým sa dobuduje ďalší celkový odstavný pruh a paralelné komunikácie pri diaľnici," povedal novinárom na odpočívadle Triblavina minister dopravy, pôšt a telekomunikácií.
Po dobudovaní 13 odstavných plôch sa vytvorí 30 možností na núdzové odstavenie vozidla, respektíve na opustenie diaľnice medzi Bratislavou a Trnavou. Maximálna vzdialenosť medzi núdzovými plochami bude štyri kilometre.