BRATISLAVA. Pri 40-ročnej životnosti jadrových elektrární by však ročné príspevky na pokrytie všetkých nákladov ich likvidácie, vrátane trvalého uloženia vyhoretého jadrového paliva, mali byť vyššie.
"Slovenské elektrárne, a.s., by mali platiť napríklad v roku 2010 príspevky až vo výške približne 100 miliónov eur, čiže približne o 60 % viac ako reálne platia," uviedol Mihók dnes svoj odhad na medzinárodnom odbornom seminári v Bratislave o financovaní tzv. zadnej časti jadrovej energetiky na Slovensku, ktorý zorganizovali mimovládne organizácie (MVO) Greenpeace, CEPTA a Za matku Zem.
Problémom deficitu v NJF sa zaoberá podľa MVO aj nový legislatívny návrh Ministerstva hospodárstva výstavby (MHV) SR, ktorý však podľa nich "sanovanie deficitu v NJF rieši značne kontroverzným spôsobom", a to dodatočným odvodom k cene elektriny. Odvod by mali hradiť všetci spotrebitelia elektriny v SR a bude sa týkať aj nejadrových zdrojov energie. Od odvodu má byť však oslobodená elektrina určená na vývoz do zahraničia.
"Dodatočný odvod však bude sanovať len tzv. historickú časť deficitu, pritom najproblematickejšia je tá časť deficitu v NJF, ktorá vznikla až od júla 2006. Dôvodom je, že SR uzatvorila nevýhodnú zmluvu so spoločnosťou ENEL, v ktorej sa zaviazala limitovať príspevky spoločnosti Slovenské elektrárne (SE), a.s., do NJF," konštatovala koordinátorka energetickej kampane Greenpeace Andrea Zlatňanská.
V praxi to podľa nej znamená, že nedostatočné príspevky SE, a.s., budú vyrovnávať slovenskí občania vo svojich účtoch za energiu. "Takéto riešenie nepovažujeme za spravodlivé. Riešením by bolo, keby došlo k zrušeniu nezmyselného limitu odvodov Slovenských elektrární, a.s., a cena jadrovej energie sa umelo neudržiavala na nízkej úrovni na úkor prehlbovania deficitu v NJF," dodala Zlatňanská.
"Väčšina laickej verejnosti má stále problém s chápaním tohto problému, preto my stále vyzývame jednotlivé zložky verejnej správy, aby vysvetľovali verejnosti o čo ide a ako to vzniklo," povedala. "Naša hromadná pripomienka k nariadeniu vlády bola úspešná, pretože sa k nám pridalo vyše 500 občanov SR, čo je limit na to, aby ju do úvahy zobralo MHV SR," informovala. Prerokovanie hromadnej pripomienky by sa malo uskutočniť podľa jej informácií pravdepodobne v pondelok alebo v utorok (27. alebo 28. septembra) na pôde MHV SR.
Z návrhu nariadenia vlády, ktoré do pripomienkového konania predložilo MHV SR, vyplýva, že do koncovej ceny elektrickej energie sa má od 1. januára 2011 započítavať aj odvod pre NJF na krytie nákladov tzv. historického deficitu záverečnej časti jadrovej energetiky. Navrhované nariadenie vlády by v roku 2011 zvýšilo cenu elektriny o 0,003 eura za kilowatthodinu (kWh). Odvod sa má odvádzať prevádzkovateľom prenosovej sústavy. Predpokladá sa, že v budúcom roku dosiahne 70 miliónov eur.
Výkon nových mochoveckých blokov by mal byť vyšší
Výkon tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce (EMO), ktoré v súčasnosti dostavujú Slovenské elektrárne, a.s. (SE), by mal byť vyšší, ako sa pôvodne predpokladalo. Podľa pôvodných plánov mali mať bloky v Mochovciach výkon po 440 megawattov, teda spolu 880 megawattov.
Podľa nových informácií zverejnených Slovenskými elektrárňami by mali mať nové mochovecké bloky výkon po 471 megawattov, spolu 942 megawattov.
Slovenské elektrárne podľa informácií agentúry SITA v súčasnosti v rámci dostavby blokov inštalujú už také zariadenia, ktoré by mali pri dodržaní všetkých potrebných bezpečnostných kritérií umožniť zvýšiť celkový výkon tretieho a štvrtého bloku až na úroveň približne 1 000 megawattov.
"Slovenské elektrárne disponujú technológiou, ktorá už v súčasnosti umožňuje zvýšenie inštalovaného výkonu nových blokov Atómovej elektrárne v Mochovciach.
Zvýšenie však bude predmetom ďalšieho licenčného procesu, vrátane posudzovania vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment - EIA), podobne ako v prípade prvého a druhého bloku tejto elektrárne," reagovala pre agentúru SITA hovorkyňa Slovenských elektrární Janka Burdová.
Dostavba Mochoviec, ktorá si vyžiada zhruba 2,8 mld. eur, pokračuje podľa plánu. Tretí blok by tak mali elektrárne uviesť do prevádzky koncom roka 2012 a štvrtý blok o osem mesiacov neskôr. V súčasnosti na dostavbe blokov pracuje vyše 100 spoločností a približne 2 tisíc zamestnancov, počas vrcholiacich prác sa počet pracovníkov zvýši na 4 tisíc.
Po ukončení dostavby by malo nájsť na treťom a štvrtom bloku prácu 250 vysokokvalifikovaných odborníkov. Po dokončení týchto jadrových blokov, všetky štyri mochovecké bloky pokryjú 45 % spotreby elektrickej energie na Slovensku.
Práce na dostavbe 3. a 4. bloku Mochoviec začali Slovenské elektrárne oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenské elektrárne oficiálne podpísali kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jadrové strojírenství (JS), ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.
Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochoveckých blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku. Rozostavanosť stavebnej časti tretieho a štvrtého bloku je na úrovni približne 70 % a technologickej časti na 30 %.
Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Fond národného majetku SR, ktorý kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá drží 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006.
sita