NEW YORK.- Nórsko žaluje Citigroup a požaduje od nej náhradu škôd vo výške 835 miliónov USD (622,58 milióna eur).
Žalobu podala nórska centrálna banka v New Yorku na manhattanskom okresnom súde už 17. septembra, ale až v piatok (24.9.) bola táto informácia zverejnená.
Nórsko od začiatku roka 2007 vo veľkom investovalo do akcií a dlhopisov Citigroup. Počas finančnej krízy tieto cenné papiere stratili veľkú časť svojej hodnoty. Nórska centrálna banka tvrdí, že Citigroup pred začiatkom krízy klamala o svojej finančnej situácii, čo potom spôsobilo výrazné straty štátnemu nórskemu dôchodkovému fondu, ktorý investuje zisky z predaja ropy a zemného plynu a ktorý spravuje divízia centrálnej banky Norges Bank Investment Management (NBIM).
Američania museli banku zachrániť
"Keď sa trh začal dozvedať pravdu o finančnej situácii Citigroup, banka takmer skrachovala a žalobca stratil veľkú časť svojich investícií," uvádza sa v 221-stranovej žalobe.
Americká vláda musela počas krízy zachraňovať banku finančnou injekciou vo výške 45 miliárd USD a stále má v nej podiel. Citigroup podobne ako jej konkurenti stratila miliardy na americkom hypotekárnom trhu.
Žaloba konkrétne obviňuje zo zavádzania aj terajšieho šéfa skupiny Vikrama Pandita, ako aj jeho predchodcu Chucka Princea.
"Žalobca nakúpil (v čase od januára 2007 do januára 2009) cenné papiere Citigroup za nafúknuté ceny z dôvodu opakovaných vecne nepravdivých výrokov obžalovaných a preto, že investorom neposkytli dôležité informácie," uvádza sa v žalobe.
Citigroup obvinenia odmieta. "Myslíme si, že žaloba nemá opodstatnenie," uviedla hovorkyňa Citigroup Danielle Romero-Apsilosová.
Citigroup dostala už aj pokutu
Nórsko nie je jediné, kto kritizuje informačnú politiku Citigroup. Americká komisia pre cenné papiere SEC už v júli dala banke pokutu vo výške 75 miliónov USD za to, že pred investormi vedome zatajila svoje investície do vysoko rizikových hypotekárnych cenných papierov.
Nórsky dôchodkový fond stratil počas roka 2008 asi 23 percent svojej hodnoty. Odvtedy sa mu však podarilo zmazať väčšinu strát.
Koncom vlaňajška žaloval Citigroup aj investičný fond emirátu Abú Zabí, Abú Dhabí Investment Authority (ADIA), ktorý v roku 2007 investoval do banky 7,5 miliardy USD. Rovnako ako Nórsko obvinil Citigroup zo toho, že klamala o svojej situácii.
Informovali o tom agentúra DPA a britský denník Financial Times.