PRINCETON. Podľa guvernéra americkej centrálnej banky Fed Bena Bernankeho nie je jasné, či Spojené štáty americké zažijú pomalé ekonomické ozdravenie, ktoré typicky prichádza po finančnej kríze. Bernanke priznal, že ekonomika posilňuje menej, ako by si centrálna banka želala.
Podľa guvernéra Fedu ozdravenia, ktoré nasledujú po finančných krízach, v boli histórii vždy nasledované miernejším tempom ozdravovania, ako po bežných recesiách.
Ako Bernanke dodal, nie je jasné, či táto skutočnosť súvisí s netypickými ekonomickými podmienkami, ktoré finančné krízy vytvárajú, alebo tým, že politické reakcie neboli dostatočne agresívne. Bernanke dúfa, že súčasné ekonomické ozdravenie takýmto nebude.
Šéf Fedu neinformoval o ďalších zámeroch americkej centrálnej banky a taktiež odmietol poskytnúť svoju prognózu ekonomického výhľadu.
Podľa guvernéra americkej centrálnej banky budú musieť ekonómovia veľa vysvetľovať o vývoji po nedávnej finančnej kríze vrátane skutočnosti, prečo neboli ekonómovia doposiaľ schopní vytvoriť pevné ekonomické ozdravenie umožňujúce zredukovať vysokú úroveň nezamestnanosti.
Bernanke však obraňoval ekonómiu. Podľa neho nedávnu krízu spôsobila skôr nedostatočná regulácia finančných inštitúcií, manažment rizika a očakávania šokov, ako nedostatky v ekonomickej teórii. Ako napokon Bernanke dodal, ekonómovia by mali viac študovať ľudské správanie, najmä v neistých podmienkach, to ako sa vytvárajú bubliny a ako sa v kríze stráca schopnosť finančných spoločností predávať aktíva.