Výbor americkej Snemovne reprezentantov odporúčal prijať trestné clo na čínsky dovoz. Peking odpovedal zavedením cla na dovoz kuracích produktov z USA, ktoré začne platiť od pondelka (27.9.).
Čína nereagovala na výzvy ani vyhrážky z americkej strany a stále umelo drží kurz svojej meny nízko, čo zvýhodňuje jej export. Preto sa USA rozhodli pritvrdiť.
Výbor Snemovne reprezentantov v piatok (24.9.) schválil návrh zákona, v rámci ktorého sa podhodnotený jüan berie ako podpora vývozu. Ak zákon prejde Kongresom, Spojené štáty budú môcť uvaliť dovozné clá na dovoz z Číny.
Peking reagoval veľmi rýchlo. Čínske ministerstvo obchodu dnes informovalo, že s platnosťou od pondelka zavádza antidumpingové clá na kuracie výrobky z USA.
Clo, ktoré nahradí predbežné antidumpingové opatrenia z februára, bude platiť počas najbližších 5 rokov. Podľa ministerstva sa kurčatá z USA predávajú v Číne za neprimerane nízke ceny.
USA: Budeme chrániť svoje záujmy
Spor o kurz jüanu trvá už niekoľko mesiacov. USA kritizujú Čínu za to, že umelo drží kurz svojej meny voči doláru na nízkej úrovni, aby bol čínsky tovar v zahraničí lacnejší.
"Čínska devízová politika má veľký vplyv na firmy a pracovné miesta v USA," uviedla šéfka výboru Sandy Levinová. Dodala, že Čína nesplnila svoje predchádzajúce sľuby týkajúce sa jüanu.
Americký prezident Barack Obama ešte vo štvrtok (23.9.) vyzval Čínu, aby umožnila nárast kurzu svojej meny. V New Yorku sa stretol s čínskym premiérom Wen Ťia-paom, kde dôrazne požadoval zhodnotenie jüanu. "Dlho sa diskutovalo o tejto téme," uviedol Obamov poradca pre Áziu Jeff Bader.
Výmenný kurz jüanu bol najdôležitejšou témou rozhovorov oboch štátnikov, ktorí sa stretli na okraj Valného zhromaždenia OSN.
Obama tesne predtým vyzval čínskych predstaviteľov, aby so Spojenými štátmi diskutovali o zlepšení spolupráce v hospodárskych otázkach. Peking musí podľa neho uskutočniť drastické opatrenia, aby zabránil nebezpečným nerovnováham ohrozujúcim svetovú ekonomiku.
"Ak nebude Čína konať, siahneme k iným prostriedkom, aby sme ochránili americké záujmy," varoval Bader.
Jüan je podhodnotený o 40 percent
Americká ekonomika má obrovský schodok bežného účtu platobnej bilancie, pričom jednou z jeho príčin je deficit zahraničného obchodu.
Najväčšia svetová ekonomika totiž výrazne viac dováža než vyváža. Vlani dosiahol tento deficit takmer 380 miliárd USD (283,33 miliardy eur), pričom pasívna bilancia v obchode s Čínou hrá významnú úlohu.
Čínsky premiér však Obamove požiadavky opätovne odmietol. "Neexistuje dôvod pre drastické zhodnotenie jüanu," uviedol Wen. Dodal, že v takom prípade by mohli začať hromadne krachovať čínski exportéri.
Čína v júni mierne uvoľnila takmer dvojročnú pevnú viazanosť jüanu na dolár. Čínska mena však odvtedy zhodnotila len o 1,8 percenta. Podľa expertov je jüan podhodnotený až o 40 percent.
Vývoj kurzu jüanu voči doláru
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full FOREX:USDCNY chart at Wikinvest
USA možno do novembra clá nezavedie
Peking sa nemusí obávať, že Spojené štáty v najbližšom čase zavedú dovozné clo. Ešte môže dlho trvať, kým sa príslušný zákon dostane do platnosti. Najprv ho musí schváliť Snemovňa reprezentantov. To sa síce môže stať už na budúci týždeň, ale potom sa návrh ešte dostane do Senátu.
Niektorí senátori okrem toho zdôraznili, že nechcú rozhodovať v časovej tiesni pred voľbami. Voľby do Kongresu sa budú konať v novembri.
Niektorí pozorovatelia varujú pred unáhleným konaním. "Ak príde k obchodnej vojne, uškodíme len sami sebe," uviedol napríklad prezident Výboru pre americko-čínske vzťahy Stephen Orlins.
Informoval o tom Der Spiegel a agentúra AP.