Šéf STV sa dožaduje pomoci od štátu, odvoláva sa na ústny prísľub exministra Mareka Maďariča. Nová vláda už Nižňanskému nechce dať ani euro navyše.
BRATISLAVA. Slovenskej televízii znova chýbajú peniaze, mešká s platbami svojim dodávateľom, ruší relácie a spúšťa hromadné prepúšťanie.
Riaditeľ Štefan Nižňanský ponúka tradičné riešenie - vláde odkazuje, že buď dostane peniaze navyše, alebo neručí, že STV ochráni pred kolapsom.
Názor, že STV je blízko dna, má aj predseda Dozornej komisie STV Miroslav Galamboš.
V stredu na zasadnutí Rady STV povedal aj to, že napriek plánovaným úsporám skončí televízia rok so stratou viac ako 16 miliónov eur.
„Vedenie bez rázneho systémového kroku, ktorý by mal aj negatívny vplyv na fungovanie televízie, a bez prispenia politikov nedokáže vytvoriť na budúci rok rozpočet a hrozí mu kolaps," povedal Galamboš.
Málo príjmov v dobrom roku
Hlavný problém je podľa Galamboša 70-percentný prepad príjmov z reklamy.
Pritom práve v tomto roku mala televízia aj vďaka trom veľkým športovým udalostiam - MS vo futbale, hokeji a olympiáde - možnosť výrazne si prilepšiť. Nestalo sa tak. Namiesto plánovaných 12,3 milióna eur za tento rok na reklame zarobí len 4,5.
„STV skladbou programu nedokázala byť aktívna v predaji reklamy," povedal Galamboš. Šéf Dozornej komisie kritizoval aj to, že vedenie rátalo v rozpočte aj s kompenzáciou od štátu, hoci nemalo oficiálny prísľub.
Uznal len argument televízie, že príjmy, ktoré sú pre STV nastavené zo zákona, nestačia.
Zlúčenie Jednotky a Dvojky
Riaditeľ Štefan Nižňanský vzbudil pozornosť aj tým, že nahlas hovoril o potrebe zlúčiť Jednotku a Dvojku. Skutočná téma sa z toho nestala, pretože taký krok nedovoľuje zákon o STV.
A tak Nižňanský pýta ďalšie peniaze. Nazýva to kompenzácia za oslobodených od koncesionárskych poplatkov za tento rok, doplatok za minulý rok a kompenzácia za zákonom znížený podiel reklamy.
Momentálne pýta od vlády 14 miliónov eur. Pôvodne chcel Nižňanský 21,5 milióna, čo však minister kultúry označil za nereálne.
Nižňanský tvrdí, že „nežiada nič viac a nič menej, než STV prináleží zo zákona a než mu bolo prisľúbené od ministerstva kultúry". Podľa hovorcu televízie ide len o ústny prísľub exministra Mareka Maďariča.
Vláda hovorí nie
Minister kultúry Daniel Krajcer označil Nižňanského požiadavku za absurdnú. „Súčasný katastrofálny stav v STV je dôsledkom konania manažmentu a predovšetkým Rady STV a zároveň je ich zodpovednosťou."
Krajcer odmieta plniť sľuby, na ktoré sa odvoláva Nižňanský. „Je to len dôkaz fungovania vzájomných vzťahov STV a predchádzajúceho vedenia rezortu."
„STV dostala od štátu na tento rok na základe zmluvy 12,5 milióna eur, čo je najviac za posledné roky. Preto je nereálne, aby STV prichádzala na ministerstvo so žiadosťami o financie nad rámec schváleného rozpočtu len preto, že spôsobila stratu," hovorí Krajcer.
Proti dodatočnému dotovaniu zo štátnych peňazí sú aj ministerstvo financií aj premiérka: „Vždy nariekajú, otázka znie, ako hospodária s existujúcimi financiami, aký je tam manažment, kam sa podeli peniaze, aké zmluvy napodpisovali, s akými firmami, kedy a podobne," povedala pre agentúru SITA Iveta Radičová.
STV šetrí. Ubudne ľudí, pribudne repríz
STV pred hroziacim kolapsom hľadá rezervy – ruší relácie, rozširuje ponuku z archívu a spúšťa hromadné prepúšťanie.
BRATISLAVA. Slovenská televízia predložila už druhý návrh úsporných opatrení v STV. Ani ten nebude stačiť.
Veľké šetrenie sa dotklo okrem spravodajstva takmer všetkých relácií, ktoré vyrába STV vo vlastnej réžii. Niektoré sa rušia, iné sa preriedia, namiesto premiér pôjdu reprízy.
Napríklad končí úplná novinka Piknik klub, denný magazín, ktorý STV spustila s veľkým promo len nedávno. Stop dostal aj dlho avizovaný licencovaný formát Najväčší Slovák. Nominačný galavečer mal byť už v tomto roku.
Viac repríz
Viacero relácií sa bude vysielať už len raz za dva týždne – napríklad Reportéri či Maškrtníček, preriedi sa aj výroba ďalšej relácie pre deti Fidlibum.
V STV bude súťaž extra bystrých
STV ponúkne od pondelka 4. októbra vo večernom prime time na Dvojke novú súťažnú šou s názvom Fenomén.
V hre je desať súťažiacich, každý s IQ nad 130. V desiatich kolách majú riešiť rébusy, hádanky, logické problémy, a zdanlivo neriešiteľné hlavolamy. Ich počet sa každým kolom bude o jedného znižovať.
(tasr)
Na Dvojke budú takto postihnuté Večer na tému, Sféry dôverné, Orientácie, Umenie, Kinorama, VAT či Kapura.Namiesto toho pôjdu buď reprízy, alebo STV opäť rozšíri ponuku z archívu, čo sa za Nižňanského stalo už samozrejmosťou.
„Pri hľadaní náhrad za premiérové relácie objavujeme pre divákov mnohokrát zabudnuté, niekoľko rokov aj desaťročí nevysielané programy, ktoré dostávajú s odstupom času nový rozmer a novú kvalitu vo vysielaní (napríklad Profily literátov, výtvarných umelcov, ale aj dramatické programy, zábavné programy, mikrokomédie atď.)“ obhajuje to vedenie STV v návrhu zmeny programu.
Šetrenie sa veľkou mierou dotkne aj obmedzenia nákupov zahraničných dramatických a dokumentárnych programov. To sa síce neprejaví okamžite, ponuka na rok 2011 bude určite chudobnejšia.
Úsporné opatrenia sa nijak nedotknú relácií vytvorených na základe zmluvy so štátom, ktoré väčšinou dodávajú externé spoločnosti.
Práve tie nastupujú ako novinky v tomto období: napríklad relácia pre deti a mládež Mediálni špióni, Súťaž Fenomén, či dokumentárny seriál Turzovci.
Budú aj prepúšťať
Na Trojke sa šetriť začalo už od polovice augusta, keď vedenie rozhodlo o výraznom znížení vysielania. Dotklo sa to veľkej časti relácií a prenosov. Keďže STV nemá peniaze na práva na domácu futbalovú ligu a reprezentáciu, zvolila náhradné riešenie – vysiela argentínsku ligu.
Medzi úspornými opatreniami je aj prepúšťanie 54 zamestnancov a minimalizácia nákupov, služobných ciest, limitov na telefóny či taxislužbu.
(hr)