Povinnosť platiť zdravotné odvody z dividend bude znamenať pre ľudí, ktorí neplatia zdravotné odvody z maximálneho vymeriavacieho základu, radikálne zníženie čistého výnosu z priamych investícií vo verejne a neverejne obchodovateľných firmách. Ide de facto o zavedenie novej 14-percentnej dane na výnosy z úspor.
Táto daň zníži motiváciu ľudí postarať sa o dobrovoľné dôchodkové zabezpečenie cestou priamych investícií na akciovom trhu alebo podielmi v obchodnej spoločnosti.
Návrh zákona navyše znevýhodňuje takéto formy sporenia, napríklad v porovnaní s termínovanými účtami či investíciami do podielových fondov, ktoré sú vyňaté z tejto povinnosti. Prečo by mal byť investor, ktorý akciu kúpil nepriamo, potrestaný dodatočnou 14-percentnou daňou z dividendy a kapitálového výnosu, zatiaľ čo investor, ktorý bol ochotný zaplatiť správcovské poplatky podielovému fondu, sa trestu dodatočnej dane z výnosu tej istej akcie vyhne?
Jadro argumentu, prečo nie, však leží niekde inde. Podnikateľský zisk (dividenda) a kapitálový výnos majú inú ekonomickú podstatu ako mzda. Podnikateľský zisk je neistý, nepredvídateľný a často dochádza namiesto jeho realizácie k strate, za ktorú podnikateľa nikto nekompenzuje.
Podnikateľ tým, že vypláca mzdy predtým, ako predá vyprodukované služby a tovary nesie riziko aj za zamestnancov, pričom samotné vyplácanie miezd je podmienené existenciou podnikateľov ochotných toto riziko podstúpiť. Bez kapitalistu ochotného riskovať svoj kapitál v podnikateľskom projekte by nebolo za čo zamestnávať.
Podnikateľov a úspor je v našej spoločnosti stále nedostatok. Aj preto by zisk ani kapitálový výnos nemali byť daňami a najmä nie odvodmi zaťažované rovnako ako mzdy. A to ani pri zdanlivo ušľachtilom cieli, akým je honba na „výnimky, ktorými sa dá obchádzať súčasný systém“.
Autor: Juraj Karpiš, analytik INESS