BRATISLAVA. Ak firma dostane naraz väčšiu zákazku, zvykne to riešiť tak, že „si požičia“ zamestnancov od agentúry dočasného zamestnávania. Ich počet sa má po novom obmedziť a nemá prekročiť desať percent celkového počtu pracovníkov vo firme.
Takú zmenu navrhuje ministerstvo práce pod vedením Jozefa Mihála (SaS) v návrhu novely Zákonníka práce. Platiť má od januára.
Na personálny lízing dnes na Slovensku pracuje okolo 25-tisíc ľudí. Zmluvu so zamestnancom uzatvára agentúra, a tá ho potom zapožičia firme. Pre firmy je to výhodné, pracovníka môžu prijať kedykoľvek, keď to potrebujú, a tiež aj prepustiť.
Ministerstvo práce argumentuje, že návrhom reaguje na požiadavky európskej smernice. Rovnako tým, že úprava má zabrániť tomu, aby agentúrni pracovníci nenahrádzali kmeňových zamestnancov. Rezort tvrdí aj to, že v jednotlivých členských krajinách sa podiel agentúrnej práce pohybuje okolo troch až piatich percent.
Firmám sa to nepáči
Ministerstvo práce chce novelou obmedziť aj to, koľkokrát môže firma v prípade zamestnávania cez agentúry predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer zamestnancovi. V rámci dvoch rokov to má byť najviac dvakrát a najdlhšie na dva roky.
Šéf Asociácie personálnych agentúr Slovenska Ľuboš Sirota tvrdí, že takéto obmedzenia by výrazne znížili zamestnanosť a neplatia v žiadnej z okolitých krajín. V Samsungu sa počet dočasných zamestnancov pohybuje od 20 do 30 percent podľa sezónnosti a objednávok.
„Jediným riešením by bolo presunúť časť výroby do zahraničia, a tak reagovať na nerovnomerný charakter objednávok počas roka,“ povedal riaditeľ pre ľudské zdroje fabriky Anton Ondrej.
O obmedzení konkurencieschopnosti slovenských firiem oproti porovnateľným podnikom v zahraničí hovorí aj bratislavský Volkswagen. Podľa hovorcu automobilky Vladimíra Machalíka sa agentúrny personál v západnej Európe využíva oveľa viac ako na Slovensku. Bratislavská automobilka potrebovala v rámci rozbehnutia výroby v nepretržitej prevádzke zhruba tisíc nových pracovníkov, z tohto bolo asi 250 kmeňových.
Žilinská Kia agentúrnych zamestnancov vo veľkom rozsahu nevyužíva. Výnimkou bol rok 2007, keď prechádzala na dvojzmennú prevádzku.
Mihál presadzuje to, na čo nemal odvahu ani Fico, tvrdí Ivan Štulajter.
Výhrady poslancov
Poslanec SDKÚ Miroslav Beblavý by zmeny, ktoré majú obmedziť agentúrne zamestnávanie, podporil len vtedy, ak by to bolo nevyhnutné pre európske smernice. „Inak to nepovažujem za najšťastnejšie riešenie,“ povedal. O znepružnení pracovného trhu hovorí aj poslankyňa KDH Monika Gibalová.
Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták pripomína, že takýto návrh ide aj proti programovému vyhláseniu vlády. V ňom sa vláda zaviazala spružňovať trh práce.
Exministerka práce Viera Tomanová chcela pred vyše tromi rokmi zobrať agentúram dočasného zamestnania možnosť uzatvárať so zamestnancami pracovné zmluvy na určitú lehotu. Neuspela. Teraz návrh ministerstva práce pokladá za správny.
Mihál chce v návrhu presadiť aj zákaz diskriminácie pri prijímaní zamestnanca na základe sexuálnej orientácie. Aj toto opatrenie sa podľa ministerstva navrhuje v súlade s požiadavkou európskych smerníc.
KDH sa cez svojho hovorcu už v médiách vyjadrilo, že na úpravu zákona v tejto oblasti nevidí dôvod, lebo aj dnes Zákonník práce rieši túto problematiku dostatočne. Poslankyňa KDH Monika Gibalová vidí ešte priestor na diskusiu.