Bývalý eurokomisár a dnes minister Ján Figeľ tvrdí, že peniaze od únie využíva na dobré veci. Podpory pre bývalých eurokomisárov sa vzdali len dve ženy, Rakúšanka a Švédka.
BRATISLAVA. Minister dopravy a šéf KDH Ján Figeľ berie popri ministerskom plate aj asi 10-tisíc eur mesačne ako bývalý eurokomisár. A nemieni sa ich vzdať.
Komisia a vláda
plat eurokomisára: asi 20-tisíc eur;
prechodné platby: 40 až 65 percent platu podľa počtu odslúžených rokov tri roky po skončení funkcie;
mesačná platba pre ministra Figeľa z Bruselu: asi 10-tisíc eur;
ministerský plat: približne 3500 eur.
platby únie spolu so súčasným platom nesmú presiahnuť plat eurokomisára
Členovia Európskej komisie majú nárok na 40 až 65 percent platu ešte tri roky po ukončení funkcie. Z devätnástich bývalých členov eurokomisie sa tejto sumy vzdali len dve - podľa rakúskeho denníka Die Presse ju odmietli bývalá rakúska komisárka Benita Ferrerová-Waldnerová a Švédka Margot Wallströmová. Prvá dnes pôsobí v súkromnej sfére, druhá v OSN.
Peniaze majú podľa Figeľa slúžiť ako kompenzácia za to, že nemôžu zastávať posty, kde by mohli zneužiť informácie, ktoré získali ako komisári.
Kritika aj od vlastných
„Odmietnuť sa dá vždy. Otázka znie, načo to slúži a ako sa to využíva. Ja môžem takto pomôcť dobrým veciam," hovorí Figeľ. Dodáva, že podporuje rodiny v núdzi na Slovensku, na Kube či v Albánsku. Nepovedal už, koľko na to z podpory z Bruselu minie.
Figeľovu podporu z Bruselu kritizuje aj jeho stranícka kolegyňa a europoslankyňa Anna Záborská. Hovorí, že odstupné má svoje odôvodnenie pre tých, ktorí nemajú zabezpečené miesto po skončení funkcie.
Záborská si myslí, že suma je privysoká a lehota tri roky odstupného je prehnaná. „Obdobie je niekoľkonásobne dlhšie ako vo vláde alebo parlamente na Slovensku. Stačili by tri alebo päť mesiacov, ako je to v europarlamente," hovorí Záborská.
„Európske inštitúcie, ktoré tlačia na členské štáty, aby krátili výdavky, by mali ísť príkladom," dodáva.
Plat zníži šetrenie
Aj europoslankyňa Smeru Monika Flašíková-Beňová hovorí, že suma pre bývalých komisárov, ktorí sa uplatnia vo funkciách v národnej politike, by mala byť „viac symbolická" než v súkromnej sfére. „Neexistuje iný taký post v národnej ani európskej legislatíve, kde by človek dostával tri roky odstupné," hovorí.
Plat slovenského ministra je dnes približne tri a pol tisíca eur, znížiť sa má o desať percent. Európska únia zatiaľ podľa EUobserver chystá sprísnenie pravidiel pre zamestnávanie bývalých funkcionárov.