BRATISLAVA. Napriek tomu sa zdá, že český trh práce má naďalej predpoklady lákať slovenských pracovníkov. Vyplýva to zo štúdie, ktorú spoločne vypracovali slovenský a český štatistický úrad. Zatiaľ čo pred deviatimi zarábali Slováci v priemere len tri štvrtiny českej mzdy, v tomto roku to už podľa štatistikov bolo 84 percent.
Štatistici porovnali priemerné zárobky jednotlivých profesií v oboch krajinách, vo väčšine z nich české mzdy prekročili takzvaný migračný prah. To znamená, že ponuka zvýšenia životnej úrovne bola dostatočná na to, aby sa Slovák rozhodol sťahovať za prácou do Česka. Príležitosť vyššieho zárobku za riekou Moravou sa navyše neznehodnocuje vysokými životnými nákladmi, keďže cenové hladiny oboch krajín sú veľmi podobné.
"Vysoký a zvyšujúci sa podiel Slovákov na českom trhu práce by nás teda nemal prekvapovať," píše sa v štúdii. Naopak, k menej častej migrácii Čechov za prácou na Slovensko dochádza a bude dochádzať skôr v prípade lukratívnych ponúk na manažérske pozície alebo pri sťahovaní z rodinných dôvodov, dodali autori.
Počet Slovákov, ktorí pracujú v zahraničí, sa zvýšil podľa údajov slovenského Štatistického úradu v druhom štvrťroku 2010 medziročne asi o 5900 osôb na 130.500 ľudí. Najviac ich smerovalo práve do Česka.
Priemerný nominálny plat Slovákov dosiahol v druhom kvartáli 758 eur, v rovnakom období sa v Česku vyšplhal na 23.513 českých korún (957 eur). V oboch štátoch platí, že najvyššie zárobky sú vo finančných a poisťovacích činnostiach; predstavujú dvojnásobok oproti zvyšku ekonomiky.