Minister práce Mihál tvrdí, že 10-percentný limit pre agentúrnych zamestnancov sa do návrhu novely Zákonníka práce dostal svojvoľnou nadprácou pracovníkov sekcie práce. Vyvodí z toho personálne dôsledky.
BRATISLAVA. Firmy na Slovensku predsa len nedostanú od štátu limit na počet agentúrnych zamestnancov, ktorých môžu prijať. Takzvaných agentúrnych pracovníkov zvyknú využívať pri sezónnych prácach, pri nárazovo väčšej zákazke či zavádzaní novej výroby.
Ministerstvo práce v návrhu novely Zákonníka práce chcelo ich počet obmedziť na desať percent celkového počtu zamestnancov vo firme. Odvolávalo sa pritom na európsku smernicu.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) však včera povedal, že takýto limit sa zavádzať nebude. Ustanovenie sa z novely podľa neho v rámci pripomienkového konania stiahne.
Z návrhu sa má stiahnuť aj obmedzenie, koľkokrát môže firma v prípade zamestnávania cez agentúry predĺžiť alebo opätovne dohodnúť zamestnancovi pracovný pomer.
Problém bol v komunikácii
Mihál tvrdí, že zamestnanci na ministerstve doplnili do návrhu novely 10percentný limit pre agentúrne zamestnávanie svojvoľne. Minister bol podľa vlastných slov zo strany svojich podriadených informovaný, že ide o technickú novelu a predpokladal, že príslušná sekcia „pripravila návrh zodpovedne“.
„Moji pracovníci zo sekcie práce boli vysoko iniciatívni. Do návrhu novely zapracovali smernicu, avšak nešťastným spôsobom, keď tam dali aj to, čo tam byť nemá. Vyvodím z toho personálne dôsledky,“ povedal. Má sa to týkať danej pracovníčky a jej nadriadenej.
Šéf SaS Richard Sulík včera povedal, že ministra Mihála sa na celý problém pýtal ešte v pondelok. Mihál ho mal informovať, že to na ministerstve už riešia a že niektoré pracovníčky prekročili svoje kompetencie. Sulík vylúčil, že by Mihál zmenilo názor na obmedzenie agentúrnej práce vo firmách po jeho apelovaní.
Včera sa nám podarilo skontaktovať aj so šéfkou sekcie práce na ministerstve práce Máriou Janušovou. Potvrdila, že o celej situácii vie a včera o tom hovorila aj s ministrom Mihálom.
Janušová povedala, že návrh, ktorý pripravili, vychádzal z poznatkov ministerstva, ako sa zneužívajú agentúrni zamestnanci. „Pokiaľ ide o ich podiel, v dobrej viere sme vychádzali z praxe ostatných členských štátov v Európskej únii.“
Šéfka sekcie tiež povedala, že návrh novely bol prerokovaný na porade vedenia a po schválení išiel do medzirezortného pripomienkového konania.
Na otázku, či minister mohol mať od nich informáciu, že 10percentný limit vyžaduje smernica, Janušová povedala: „Takú informáciu sme ani dať nemohli, lebo to nie je v smernici.“ Janušová povedala, že je to aj poučenie pre nich, ako lepšie komunikovať s ministrom predtým, ako sa návrh zverejní.
Na otázku, či minister hovoril aj o sankciách, generálna riaditeľka povedala: „Minister zatiaľ nevyvodzoval sankcie. Povedal, že bude nad tým rozmýšľať.“
Nasledovala kritika
Hneď po tom, čo ministerstvo zverejnilo návrh novely, sa ozvali kritické hlasy zo strany zamestnávateľov a pracovných agentúr. Tvrdia, že ak by návrh prešiel, zamestnanosť by sa znížila. Asociácia personálnych agentúr vyčíslila, že zo súčasných zhruba 25tisíc agentúrnych zamestnancov by o prácu prišlo 15tisíc.
„Jediný, kto návrhu tlieskal, je exministerka Tomanová a odborári,“ povedal šéf asociácie Luboš Sirotka. Podľa neho na ministerstve práce „ďalej vládne Tomanovej duch a ministerstvo ide v jeho intenciách“.
Mihál včera povedal, že na budúci rok pripravia veľkú novelu Zákonníka práce. Jej cieľom má byť práve spružnenie trhu práce a aj úprava zamestnávania na lehotu určitú. Podmienky chcú zvoľniť.