DUBLIN. Írska kríza sa stále zostruje. Ešte tento týždeň sa rozhodne, či republika bude druhým Gréckom.
Anglo Irish Bank sa stala pre írsku vládu bezodným sudom. Ústav, ktorý bol znárodnený v roku 2009, naliehavo potrebuje na prežitie od írskej centrálnej banky ďalších 5 miliárd eur.
Vzhľadom na drámu okolo záchrany írskeho bankového sektora vyjadrujú trhy pochybnosti o schopnosti Dublinu zvládnuť situáciu. Preto investori žiadajú za nákup írskych vládnych dlhopisov vysokú rizikovú prirážku.
Dnes ráno sa úročili 6,61 percenta. V utorok (28.9.) bol úrok až 6,76 percenta. Úroky pre Írsko sú takmer o percentuálny bod vyššie ako v máji.
Pätina hrubého domáceho produktu krajiny
Pravdepodobne vo štvrtok (30.9.) minister financií Brian Lenihan oznámi svoj definitívny odhad nákladov na sanáciu banky Anglo Irish, ktorú svetová finančná kríza spomedzi írskych bánk postihla najsilnejšie.
Mali by dosiahnuť 30 miliárd eur. Suma predstavuje 20 percent hrubého domáceho produktu krajiny.
Írska vláda musí presvedčiť investorov, že dokáže zachrániť bankový systém a súčasne zvládnuť aj rozpočtový deficit, ktorý je najvyšší v EÚ. Bude to čoraz ťažšie, lebo írska ekonomika v druhom štvrťroku znovu upadla do krízy.
Okrem toho zelenej republike hrozí aj politická kríza, lebo tenučká prevaha vládnej koalície okolo strany Fianna-Fall čoraz viac slabne.
Euroval vraj nepotrebujú
Írsky premiér Brian Cowen však v utorok vyhlásil, že Dublin by mal v najbližších mesiacoch zvládnuť situáciu bez aktivácie eurovalu.
Informovali o tom nemecký denník Handelsbatt a agentúra Reuters.