BRUSEL. Vlna protestov proti úsporným opatreniam európskych vlád sa dnes uskutočnila vo viacerých krajinách EÚ. V Grécku protestovali lekári a zamestnanci železníc, v Španielsku sa uskutočňuje generálny štrajk, ktorý ochromil vlakovú, autobusovú i leteckú dopravu.
Proti záchrane banky Anglo Irish Bank zo štátneho rozpočtu Írska zase v Dubline uskutočnil protestnú akciu muž, ktorý s miešačkou vrazil do brány pred parlamentom.
Desiatky tisíc demonštrantov pricestovali dnes do Bruselu, aby sa pridali k pochodu ku komplexu s európskymi inštitúciami, na ktorom by sa malo zúčastniť približne 100.000 ľudí.
Všetky protestné zhromaždenia sú namierené proti ohlasovaným úsporným opatreniam jednotlivých európskych vlád, ktoré sa snažia znížiť deficit verejných financií.
Brusel navrhuje tresty
K protestom dochádza vo chvíli, keď Európska komisia navrhuje tresty pre členské štáty EÚ s vysokým deficitom, ktorý vznikol zvýšenými sociálnymi výdavkami v čase vysokej nezamestnanosti na celom Starom kontinente. Proti návrhu, ktorý predložilo Nemecko, sa postavilo Francúzsko.
Odborové združenia protestujú proti tomu, aby sa najväčšími obeťami hospodárskej krízy, ktorú spôsobili bankári a obchodníci, stali radoví zamestnanci a robotníci. Na záchranu bankového sektora sa väčšinou použili peniaze daňových poplatníkov.
Najväčšiemu tlaku verejnosti čelí španielsky premiér José Luis Zapatero, ktorého vláda navrhla prísne opatrenia s cieľom zachrániť štvrtú najväčšiu ekonomiku v EÚ pred gréckym scenárom.
Dnešný generálny štrajk v Španielsku je prvým od roku 2002 a vyplýva z rozkolu medzi odbormi a socialistickou vládou.
Doprava v Aténach je bez vodičov
Vodiči autobusov a trolejbusov v Aténach na niekoľko hodín dnes prestali pracovať a vodiči metra a električiek odišli z práce na poludnie. Podobne štrajkovali zamestnanci železníc v Grécku, ktorí skončili v práci tiež na poludnie. Lekári v štátnych nemocniciach v Grécku štrajkujú 24 hodín.
Na nepovolenej demonštrácii v litovskom hlavnom meste Vilnius sa zhromaždilo približne 400 ľudí, ktorí protestovali proti úsporným opatreniam a znižovaniu platov.
Tisíce zamestnancov štátu a verejného sektora protestovalo v Slovinsku proti plánu vlády zmraziť ich platy na najbližšie dva roky.
Odborári v Portugalsku očakávajú, že na rôznych odborových demonštráciách sa dnes zúčastní najmenej 30.000 ľudí.