BRATISLAVA. O uvoľnení 81 miliónov eur pre ministerstvo dopravy na vykrytie nákladov vyplývajúcich z neplatnosti zmluvy na prvý balík diaľničných PPP projektov bude zrejme rokovať vláda na budúci týždeň. Očakávalo sa, že k tomu dôjde skôr, avizoval to minister dopravy Ján Figeľ (KDH).
Pôvodne však zrejme nepočítal s tým, že návrh musí prejsť pripomienkovým konaním. „Predložil som návrh do medzirezortného pripomienkového konania. Predpokladám, že by sa mohol stať súčasťou agendy rokovania vlády budúcu stredu,“ povedal Figeľ.
Peniaze chce do 15. októbra
Minister zároveň nepochybuje, že vláda mu peniaze potrebné napríklad na zaplatenie realizovaných prípravných prác, konzerváciu stavby, poradenstvo, znalecké posudky či majetkové vyrovnanie odsúhlasí.
„Princíp, že Slovensko, a teda rezort dopravy má vyrovnať oprávnené náklady voči staviteľovi, ministerstvo financií nespochybňovalo, skôr naopak, potvrdzujeme v tomto zhodu,“ doplnil Figeľ.
Rezort dopravy už predložil do legislatívneho procesu vlády návrh na zvýšenie rozpočtovej kapitoly rezortu dopravy o uvedených 81 miliónov eur. Podľa návrhu uznesenia žiada zvýšenie rozpočtu už do 15. októbra. Z celkovej sumy má ísť pritom na uhradenie faktúry za prípravné práce takmer 38 miliónov eur.
Okrem nákladov na prípravné práce sa majú uhradiť aj náklady na konzerváciu staveniska v sume 13,4 milióna eur a náklady na poradcov, technickú asistenciu Národnej diaľničnej spoločnosti, znalecké posudky a majetkovoprávne usporiadanie vo výške 29,6 milióna eur.
V PPP sa bude pokračovať
Spoločnosť Slovenské diaľnice mala v rámci prvého balíka PPP na výstavbu piatich úsekov diaľnice D1 medzi Martinom a Prešovom postaviť diaľničné úseky v dĺžke 75 kilometrov a 30 rokov ich prevádzkovať.
Figeľ v dôsledku nezabezpečenia finančného uzatvorenia projektu sa začiatkom septembra tohto roka rozhodol nepredlžovať termín uzatvorenia prvého balíka PPP. Koncesná zmluva medzi štátom a firmou Slovenské diaľnice tak stratila platnosť.
Členmi koncesionárskej spoločnosti Slovenské diaľnice sú aj firmy Doprastav a Váhostav - SK. Počas 30 rokov koncesie mal štát koncesionárovi postupne splatiť 9,1 miliardy eur. Rezort dopravy chce v PPP projektoch pokračovať, no mali by byť lacnejšie a výhodné pre štát.
Autor: dak