BRATISLAVA. Neochotu, neodbornosť alebo neprívetivosť u obchodníkov uviedlo 69 % ľudí. Na tento fenomén sú pritom oveľa citlivejší ľudia v hlavnom meste, kde takéto správanie personálu v sieti maloobchodu kritizovalo 85 % opýtaných Bratislavčanov a obyvateľov širokého okolia.
Vyplýva to z prieskumu GfK Loyalty Report Slovakia, ktorý spoločnosť GfK Slovakia uskutočnila na vzorke 810 ľudí v septembri tohto roka.
Výsledky prieskumu preukázali, že ľudia na Slovensku a zvlášť Bratislavčania sú náročnejší na služby a od firiem očakávajú lepší a ústretovejší servis. Personál je podľa Slovákov najslabším článkom firiem. Skoro každý druhý respondent uviedol, že sa často stretáva s predajcom, ktorý ani dobre nepozná tovar v predajni, prípadne nevie profesionálne poradiť.
Dnešní zákazníci si oveľa intenzívnejšie ako v minulosti potrpia na hodnotu, ktorú za svoje peniaze dostanú, ale aj na adekvátne správanie zo strany personálu. Dôležitými faktormi, ktoré zákazníkov podnecujú k zmene miesta nákupu, dominuje okrem neprimeranému pomeru cena-kvalita aj nepríjemná atmosféra v predajni a neprofesionálny personál.
"Zvyšovanie kvality predajnej siete je jednou z najvyšších priorít top manažérov na Slovensku pre tento rok hneď po optimalizácii nákladovej štruktúry a popri starostlivosti o kvalitu produktov. Pre firmy je to veľkou výzvou, pretože práve neprofesionálne správanie personálu na predajných miestach do veľkej miery spôsobuje vplýva na pokles tržieb alebo na stratu tržieb príležitostí," povedal Managing Director spoločnosti GfK Slovakia Martin Mravec.
Najdôležitejšími vlastnosťami a schopnosťami predajcu, ktoré obyčajne presvedčia o kúpe produktu, sú podľa ľudí na Slovensku odbornosť a znalosť tovaru, čo vyjadrilo 67 % opýtaných. Ďalej polovica respondentov spomenula ochotu a ústretovosť a vyše pätina respondentov vie oceniť príjemné vystupovanie a prístup k zákazníkovi.