BRATISLAVA. Postarala sa o to írska centrálna banka, ktorá zverejnila očakávaný finálny účet za sanáciu bankového sektora.
Ešte predtým, počas ázijského obchodovania, dorazili slabšie ekonomické ukazovatele, ktoré potvrdili spomalenie ekonomického rastu aj v tomto regióne. V Austrálii nečakane klesla júlová medzimesačná zmena stavebných povolení o 4,7 % a v Japonsku augustová priemyselná výroba o 0,3 %.
V oboch prípadoch sa pritom očakávali kladné čísla, japonský index Nikkei tak napokon ukončil dnešné obchodovanie so stratou 1,99 % a austrálsky ASX so stratou 1,34 %.
V Európe v ranných hodinách zverejnila írska centrálna banka dlho očakávané náklady na sanáciu bankového sektora. Najproblémovejšia írska banka Anglo Irish Bank, ktorá zatiaľ zhltla zo štátneho rozpočtu takmer 23 mld. eur, bude podľa centrálnej banky potrebovať pri negatívnom scenári ďalších 11,4 mld. eur.
Táto suma je zhruba v súlade s očakávaniami konečného účtu pre banku na úrovni 35 mld. eur zo strany ratingovej agentúry S&P. Negatívne však prekvapili odhady potreby dodatočných 5 mld. pre ďalšiu problémovú banku Allied Irish Banks, nad ktorou by v prípade takejto injekcie prebral kontrolu štát. Akcie banky sa tak dnes v úvode obchodovania pohybujú v dvojciferných stratách.
Trhy však prijali tieto správy pozitívne, a výnosy z írskych dlhopisov mierne ustúpili, stále však ostávajú na mimoriadne vysokých úrovniach, pri desaťročných sa stále pohybujú nad úrovňou 6,5 %. Rástlo aj euro, ktoré sa dnes ráno vrátilo na páre s dolárom nad úroveň 1,36 EUR/USD a hlavné európske indexy v úvode obchodovania zmazali časť strát, ku ktorým prispeli aj slabé dáta z Ázie.
V pozitívnej reakcii im nezabránilo ani očakávané zníženie ratingu na španielske záväzky z Aaa na Aa1 zo strany agentúry Moody's, ktorá tak nasledovala ďalšie dve popredné ratingové agentúry v odňatí najvyššieho ratingu krajine.
Na jeden a pol mesačných maximách sa obchoduje ropa, ktorá sa nad úroveň 80 dolárov za barel vyšplhala po včera zverejnenom výraznom poklese minulotýždňových amerických zásob benzínu o 3,5 mil. barelov.
Okrem minulotýždňovej silnej prevahe dopytu nad ponukou benzínu pomáha rope aj zvyšujúca sa pravdepodobnosť, že FED v reakcii na ekonomické spomalenie naleje do finančného sektora ďalšie peniaze, ktorých obľúbeným cieľom bývajú práve komoditné trhy.
Prekvapivo pozitívna nálada po nie príliš presvedčivých správach z Írska však nemusí vydržať dlho. Pozornosť na spomaľovanie globálnej ekonomiky môžu opäť upriamiť popoludňajšie dáta zo Spojených štátov, medzi nimi aj minulotýždňové nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti (14:30), od ktorých sa očakáva mierny ústup na 458 tis., a výrobná dôvera v regióne Chicaga (16:00), ktorej index oproti ďalším regionálnym indexom ukazuje podstatne lepší vývoj a aj v septembri sa očakáva len jeho mierny ústup na 56b.
Vzhľadom na podstatne slabší vývoj vo väčšine ostatných amerických regiónov však môže byť toto číslo nižšie. Zverejnená bude aj konečná zmena amerického HDP v druhom kvartáli (14:30), ktorá by mala potvrdiť anualizovaný rast na úrovni 1,6 %.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers