KYJEV. Nedostatok peňazí na financovanie budúcich dôchodcov netrápi iba krajiny Európskej únie (EÚ). Ešte dramatickejšia je situácia na Ukrajine, ktorej hrozí, že ak urýchlene nezačne robiť tvrdé opatrenia v dôchodkovej oblasti, tak sa celý systém zrúti.
Aj keď dôchodky na Ukrajine sú z pohľadu jednotlivca malou čiastkou, v priemere 140 USD (102,58 eura) mesačne, celkové výdavky štátu na dôchodky sú obrovské - v roku 2009 predstavovali až okolo 18 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je jedno z najvyšších percent v Európe. Navyše, ak sa systém nezreformuje, bude tento podiel ešte vyšší. Na 10 pracujúcich Ukrajincov, ktorí prispievajú do systému, totiž v súčasnosti pripadá až 9 dôchodcov a tento pomer sa bude zhoršovať.
"Žiadny systém nedokáže zvládnuť taký demografický trend," povedal Marcin Swiecicki, riaditeľ poradenského a analytického centra Blue Ribbon Analytical and Advisory Centre. Aj Svetová banka (SB) začiatkom mesiaca vo svojej správe uviedla, že fiškálna reforma, ktorej súčasťou je reforma dôchodkového systému, musí byť "najvyššou prioritou" Ukrajiny.
Podľa banky nereformovanie dôchodkového systému a rýchlo starnúca populácia v krajine ohrozujú krátkodobú fiškálnu stabilitu štátu. Rastúci deficit dosiahne také rozmery, že ho už nebude možné zvládnuť.
Už dnes platia Ukrajinci daň z príjmu na úrovni 35 %, jednu z najvyšších na svete, len preto, aby utiahli dôchodkový systém. Ani to ale nestačí a ak nedôjde k reformám, do roku 2050 bude musieť Ukrajina znížiť priemerné dôchodky na 28 % z hodnoty priemernej mzdy. V súčasnosti poberajú Ukrajinci dôchodky na úrovni 40 % z priemernej mzdy.
Ak by Kyjev chcel toto percento ponechať na súčasnej výške, bude musieť zasa zvýšiť odchod do dôchodku na 65 rokov pre mužov aj ženy. Momentálne môžu Ukrajinci odísť do dôchodku vo veku 60 rokov a ženy vo veku 55 rokov.
Oponenti tohto kroku však poukazujú na fakt, že priemerná dĺžka života na Ukrajine je podstatne kratšia ako v krajinách EÚ. U mužov je to o 13,3 roka menej a už žien o 7,8 roka menej. Ďalším problémom sú veľké rozdiely v mzdách medzi jednotlivými sektormi. Baníci a vojaci majú vysoké dôchodky v porovnaní s ľuďmi z iných profesií a navyše iba 75 pracujúcich na Ukrajine platí dôchodkové odvody.
Prezident Viktor Janukovyč tento rok prisľúbil rozsiahle reformy v dôchodkovom systéme, vláda však zatiaľ Medzinárodnému menovému fondu (MMF) prisľúbila len niektoré zmeny ako postupné zvyšovanie veku odchodu do dôchodku u žien na 60 rokov a zníženie platieb pri predčasnom odchode do dôchodku. Navyše, podpredseda vlády Sergej Tyhypko tento mesiac naznačil, že aj tieto veľmi mierne zmeny sa môžu ešte prehodnotiť. Ako povedal, vláda sa bude snažiť vyhnúť sa úpravám veku pri odchode do dôchodku. Nie je tak vylúčené, že Ukrajina sa opäť dostane do sporu s MMF.
Informovala o tom agentúra Reuters.