BRATISLAVA. Španielsko včera definitívne prišlo o svoj vysoký rating. Agentúra Moody's mu ho znížila z najvyššej úrovne AAA na stupeň AA1 so stabilným výhľadom.
Dôvodom sú slabé vyhliadky ekonomického rastu krajiny, podstatné zhoršenie finančnej sily španielskej vlády, ťažšia dostupnosť úverov a značné úverové požiadavky. Analytička Next Finance Markéta Šichtařová hovorí, že zníženie ratingu Španielska sa očakávalo, trhy preto zatiaľ nepanikária.
Írsko sa zachraňuje
Znižovanie ratingu hrozí aj Írsku. Oznámila to včera agentúra Fitch. Pritom už teraz úverovú schopnosť krajiny hodnotí na úrovni AA-. „Naša pozícia sa nezmenila. Rating nie je úplne istý,“ povedal analytik Fitch Chris Pryce pre Reuters.
Môže sa tak stať v prípade, ak Írsko nepresvedčí trhy, že má pod kontrolou konečné náklady na záchranu Anglo Irish Bank. Írsko už do záchrany banky investovalo 23 miliárd eur, jeho centrálna banka odhaduje, že konečné náklady dosiahnu výšku 34 miliárd eur.
Írsko musí zachraňovať aj Allied Irish Banks a stavebnú spoločnosť Irish Nationwide. Írsko pripustilo, že celkové náklady na záchranu jeho bankového sektora by v najhoršom prípade mohli presiahnuť až 50 miliárd eur.
Všetky dodatočné náklady zvýšia dlh Írska tento rok na takmer 99 percent HDP a rozpočtový schodok sa prehĺbi na hrozivých 32 percent HDP. Bez sanácie finančných inštitúcií by bol podľa portálu BBC deficit iba 12 percent HDP.
Írsky minister financií Brian Lenihan vo včerajšom rozhovore vo Financial Times povedal, že „Írsko nemá inú možnosť, ako konať. Pád Anglo by zrazil celú krajinu“.
Írske náklady na pôžičky dosiahli v utorok podľa portálu cnn.com rekordnú úroveň s výnosmi na 10-ročné štátne dlhopisy. Sú podľa portálu na podobnej úrovni ako grécke na začiatku apríla, teda mesiac predtým, ako Atény požiadali o záchranu.
Napriek tomu eurozóna nevidí dôvod na paniku. „Nemám dojem, že by sa Írsko potrebovalo schovať pod európsky dáždnik,“ povedal luxemburský premiér Jean-Claude Juncker.
Pritom začiatkom týždňa vyšla správa, že Európska centrálna banka uvažovala podľa nemeckého denníka Handelsblatt v prípade Írska nad aktiváciou eurovalu. Nakoniec však plány nerealizovala.
Portugalsko šetrí
Ministri financií eurozóny včera rokovali aj o Portugalsku, ktoré nedokáže znižovať rozpočtový schodok tak rýchlo, ako si to naplánovala vláda. Zároveň však portugalský premiér Jose Socrates predstavil nové úsporné opatrenia na rok 2011.
Ide napríklad o zníženie miezd vo verejnom sektore o päť percent. Dôjde však aj k zmrazeniu dôchodkov. Mala by sa zvýšiť DPH o dve percentá na 23 percent.
Deficit chce takto znížiť z vlaňajších 9,4 percenta HDP na 7,3 percenta. Juncker nevidí dôvod na paniku ani pri Portugalsku.
V prípade, že by niektorý z troch hriešnikov potreboval peniaze z eurovalu, musí počítať, že ten má k dispozícii iba 250 miliárd zo sľubovaných 440 miliárd eur. Fond totiž musí držať významné finančné rezervy a tie do značnej miery obmedzujú sumu, ktorou disponuje na pomoc štátom v núdzi.
„Ak sa však krajinám nepodarí konsolidovať verejné financie v dostatočnej miere, môžu mať začiatkom roka veľké problémy,“ povedala Šichtařová.