Vieme, koľko zarábali členovia tripartity, ako napríklad Marián Jusko na rovnakom projekte ako Viera Tomanová. Povedalo nám to ministerstvo práce. Odmieta však zverejniť plné mená aktérov.
BRATISLAVA. „Fuj“ a „Prišlo mi zle, keď som videl, koľko ľudí a akým spôsobom je tu napojených na eurofondy ako fyzické osoby. Sú to ľudia, ktorí reprezentujú v tripartite zamestnávateľov alebo zamestnancov. A takýmto spôsobom si zlepšujú svoj osobný rozpočet,“ povedal pred mesiacom minister práce Jozef Mihál (SaS).
Mal na mysli ľudí, ktorí sa podieľali na národnom projekte Centrum sociálneho dialógu.
Škandál okolo projektu sa rozpútal pre exministerku Vieru Tomanovú (Smer) a jej štátnu tajomníčku Emíliu Kršíkovú.
Stále zarábajú
Okrem Tomanovej a Kršíkovej, vďaka ktorým sa rozpútal škandál, zarábali na projekte aj Marián Jusko z Republikovej únie zamestnávateľov a všetci vrcholní predstavitelia KOZ. Otto Nevický a Branislav Masár z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení a Milan Muška zo ZMOSu.
Všetci za svoju činnosť vo výkonnom výbore mali zinkasovať za dva roky viac ako 74-tisíc eur. Zatiaľ im z Centra vzdelávania pod ministerstvom práce vyplatili všetkým ku koncu septembra asi päťtisíc eur.
Po medializácii prípadu sa mali členovia riadiaceho výboru vzdať nároku na odmenu. Tak nás informovali z ministerstva práce. Jusko však hovorí, že on sa zatiaľ nevzdal. O tejto možnosti riadiaci výbor projektu zatiaľ iba rokuje. „Kým sa to neuzatvorí, tak si môžeme nárokovať z európskeho sociálneho fondu,“ povedal Jusko.
Na zverejnenie celého zoznamu účastníkov projektu Centrum sociálneho dialógu ministerstvo nenazbieralo odvahu. Nepomohol ani infozákon, píše Ivan Štulajter.
Podplatení?
Jusko tvrdí, že je ochotný robiť zadarmo, „ale nikto nemôže spochybniť, že sa tam robí istá práca navyše“.
Šéf odborárov Marián Gazdík už viackrát povedal, že sa mu zdá byť odmena za ich prácu navyše primeraná. Členovia výkonného výboru dostali výrazne vyššie odmeny ako experti, ktorí mali robiť analýzy na zlepšenie sociálneho dialógu. Expert RÚZ Martin Hošták má dostať o polovicu menej ako šéfovia.
Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play si myslí, že pri právomociach, ako je vymenovanie členov komisií a posudzovanie výstupov z projektu, je odmena 70-tisíc eur absolútne neopodstatnená.
„Je veľmi otázne, či by sa na tripartite dokázali tvrdo postaviť proti návrhom štátu a presadzovať len záujmy svojich organizácií, ak sú štátom takto štedro odmeňovaní.“
Minister Mihál zverejnil len iniciály
Kto zarábal na sociálnom dialógu s exministerkou práce Vierou Tomanovou, ministerstvo práce odmietlo zverejniť.
BRATISLAVA. Ministrovi práce Jozefovi Mihálovi (SaS) sa nepáčilo, že na národnom projekte Centrum sociálneho dialógu zarábali predstavitelia odborov a zamestnávateľov. Na tlačovej konferencii, kde sa na ich adresu vyjadril veľmi expresívne, však odmietol povedať, o koho ide.
Požiadali sme preto o zverejnenie mien členov tripartity a ministerstva práce podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.
V poslednej chvíli prišla z ministerstva práce odpoveď. Poslalo zoznam 43 ľudí, ktorí podpísali s Centrom vzdelávania pod ministerstvom práce príkazné zmluvy. Nedá sa však z neho dozvedieť viac, ako sme už vedeli.
Mená pod rúškom
Meno Viera Tomanová sme v zozname našli len pod iniciálami V. T., rovnako ako meno Emília Kršíková – E. K.
Tak isto iba iniciály nám ministerstvo poskytlo pri ďalších šiestich ľuďoch z ministerstva práce, desiatich ľuďoch z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ), siedmich ľuďoch z Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ), 14 z Konfederácie odborových zväzov (KOZ) a štyroch zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
Okrem Tomanovej a Kršíkovej je možné identifikovať len pár z nich. Ide o Mariána Juska či Martina Hoštáka z RÚZ, Otta Nevického a Branislava Masára z AZZZ, za ZMOS Milana Mušku a za odborárov prezidenta Miroslava Gazdíka a viceprezidentov Vladimíra Mojša, Dušana Barčíka a Jána Gašperana. Ide o ľudí, ktorí boli v riadiacom výbore projektu.
Väčšinu z týchto mien nám ešte pred časom prezradila bývalá Kršíková, keď mala obhájiť svoju pozíciu a zárobky v projekte. Zvyšok mien z riadiaceho výboru dodala manažérka projektu Hana Blažíková. Ostatné mená zo zoznamu ministerstva zostávajú obostreté tajomstvom.
Ministerstvo zverejnenie iniciálok vysvetlilo takto: „Podľa zákona o ochrane osobných údajov sa za osobný údaj považuje každý údaj, na základe ktorého je možné priamo alebo nepriamo určiť konkrétnu osobu. Preto zverejňujeme iba iniciály fyzických osôb, ktoré podpísali príkazné zmluvy.“
Minister nezverejňuje
Zverejniť mená svojich ľudí odmietajú všetci. „Okrem nás z vedenia je tam skupina expertov, aj externých, a ja nemám pred sebou ich zoznam,“ povedal prezident KOZ Miroslav Gazdík. Od Branislava Masára z AZZZ sme sa tiež nič nedozvedeli. Mená neprezradil ani hovorca RÚZ Martin Hošták. Muška zo ZMOS–u nereagoval na našu otázku.
Rastislav Diovčos z Aliancie Fair-play nevidí „žiadnu zákonnú prekážku, prečo by mená nemali byť verejnosti dostupné. Tieto činnosti boli hradené z verejných prostriedkov, a týmto spôsobom by bola znemožnená verejná kontrola. Išlo tu o nemalé peniaze a verejnosť nemá šancu ani zistiť, či tieto činnosti boli vôbec vykonané“.
Zverejniť mená svojich expertov odmietli členovia tripartity aj napriek tomu, že podľa Juska má byť onedlho dostupná webstránka, kde by sme sa mali o projekte všetko dozvedieť. Vrátane mien. Paradoxne o to žiadal minister, ktorý nám poslal iba iniciály. „Minister vyjadril jasné stanovisko, že kto bude platený z Centra vzdelávania, musí zverejniť svoje príjmy,“ povedal Jusko.
Katarína Ragáčová