BRATISLAVA. Odborári a zamestnávatelia sa na rokovaní so zástupcami vlády nezhodli na predlohe štátneho rozpočtu na budúci rok.
Zatiaľ čo však firmy materiál podporili s pripomienkami, Konfederácia odborových zväzov (KOZ) s dokumentom podľa očakávaní nesúhlasila. Zhodu sa nepodarilo dosiahnuť ani v otázke úpravy minimálnej mzdy.
Odbory schvaľujú návrh ministerstva práce zvýšiť ju o tri percentá, firmy naopak požadujú zachovanie najnižšieho zárobku na súčasnej úrovni.
Predloha rozpočtu, ktorú má v stredu prerokovať vláda, počíta s viacerými opatreniami na skresanie verejného deficitu, vrátane zvyšovania daní. Štát má tiež ušetriť na vlastných výdavkoch.
"Boli by sme radi, keby viac sa usporilo na výdavkovej strane (rozpočtu). Niektoré opatrenia, ktoré sú ako šetriace, sú podľa nášho názoru len skrytou rezervou" povedal novinárom viceprezident KOZ Vladimír Mojš.
Odbory protestujú Pripomienky k návrhu rozpočtu predložili aj zamestnávatelia, dokument však podporili. "Celkove návrh rozpočtu akceptujeme, pretože napĺňa tézu, že šetriť je nutné," poznamenal prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko.
Zamestnávatelia mali námietky k napríklad zvyš ovaniu spotrebnej dane z piva. Namiesto tohto opatrenia by uvítali skôr výraznejší nárast dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá má dočasne stúpnuť na 20 percent zo súčasných 19 percent.
Odborári dali najavo svoju nespokojnosť s pripravovaným úsporným balíkom opatrení vlády v piatok, keď proti nemu protestovali v uliciach Košíc. Ďalšie protesty chystajú koncom tohto týždňa v Žiline a na budúci týždeň v Bratislave.
Odborári argumentujú, že chystané zmeny príliš zaťažia rozpočty slovenských domácností. KOZ by podľa Mojša privítala napríklad zavedenie nižšej sadzby DPH na potraviny či detské oblečenie, alebo progresívne zdaňovanie ľudí s vyšším príjmom.
Nedohodli sa ani na minimálnej mzde Sociálni partneri sa dnes nezhodli ani na úprave najnižšieho zárobku, ktorý v súčasnosti dosahuje 307,7 eura.
Na rokovanie vlády tak pôjde návrh ministerstva práce zvýšiť minimálnu mzdu od januára o tri percentá. Minister práce Jozef Mihál (SaS) však pripustil aj iný scenár.
"Je to vec rokovaní v rámci koalície, možno máme (...) niektoré politické strany iný názor na zvyšovanie minimálnej mzdy ako je to, čo je zatiaľ pripravené," povedal ČTK Mihál. O úprave minimálnej mzdy by podľa neho mala rokovať vláda na budúcu stredu.