Príjmy štátneho rozpočtu majú podľa návrhu ministerstva financií v porovnaní s tohtoročným plánom mierne stúpnuť na 13,09 miliardy eur.
BRATISLAVA. Vláda premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) dnes schválila návrh štátneho rozpočtu na rok 2011, ktorý má prispieť k zlepšeniu kondície verejných financií. Verejný schodok by mal klesnúť na 4,9 percenta výkonu ekonomiky z tohtoročných očakávaných 7,8 percenta.
Na dosiahnutie tohto cieľa štát obmedzí svoje výdavky, jeho príjmy majú stúpnuť vďaka viacerým opatreniam, napríklad úpravou daní. Materiál ešte posúdia poslanci; stredopravá koalícia má v Národnej rade väčšinu.
"Rozpočet napĺňa základné zámery, ktorými sú ozdravenie verejných financií a zároveň vytvorenie predpokladov na to, aby slovenská ekonomika zdravo rástla, a teda aby rástla aj zamestnanosť a aby rástla aj životná úroveň a platy," uviedol po rokovaní kabinetu minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ).
Príjmy štátneho rozpočtu majú v roku 2011 dosiahnuť 13,09 miliardy eur, výdavky 16,93 miliardy eur. Oproti pôvodnému návrhu ministri o 20 miliónov eur navýšili zdroje pre ministerstvo obrany.
"Tieto prostriedky sme vyčlenili na obnovu a údržbu vojenskej techniky používanej pri povodňových záchranných a zabezpečovacích prácach," informoval Mikloš.
Polovicu potrebných peňazí sa vraj podarí získať znížením nákladov na splácanie dlhu, do zvýšenia deficitu sa preto premietne len polovica sumy. Na celkovú bilanciu verejných financií, ktoré okrem hospodárenia štátu zahŕňajú aj výsledky Sociálnej poisťovne či samospráv, to však nebude mať výrazný vplyv.
Predchádzajúca vláda Roberta Fica (Smer-SD), ktorú po júnových voľbách vystriedal súčasný kabinet, na tento rok naplánovala príjmy štátu vo výške 12,53 miliardy eur a výdavky 16,28 miliardy eur.
Schodok mal dosiahnuť 3,75 miliardy eur, bude však pravdepodobne vyšší, keďže za deväť mesiacov roka už dosiahol 83 percent z očakávanej úrovne.
S rozpočtom nesúhlasili odborári, podľa ktorých budú mať úsporné opatrenia príliš tvrdý dopad na ľudí, a preto zvolali demonštrácie.
Vládou navrhované zámery, medzi ktoré patrí dočasné zvýšenie dane z pridanej hodnoty, nárast viacerých spotrebných daní či rušenie množstva výnimiek v platení daní a povinných odvodov, sa Slovákov nepriaznivo dotknú aj podľa premiérky či ministra financií. "Nerobíme to preto, že chceme občanov trápiť, robíme to preto, (...) lebo nesieme zodpovednosť za to, v akom stave túto krajinu odovzdáme o štyri roky," povedala Radičová.
Niektorí analytici však novej vláde vytkli, že je v navrhovaných úsporách málo ambiciózna. Rizikom rozpočtu je podľa ekonómov neistý vývoj ekonomiky, nákupná turistika alebo daňové úniky.
Analytička Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová zámery vlády hodnotila pozitívne, ocenila, že kabinet začal so znižovaním deficitu krátko po voľbách.
"Zo samotnej konsolidácie očakávame krátkodobý negatívny vplyv na rast HDP v budúcom roku okolo pol percentuálneho bodu. Zo stredno a dlhodobého hľadiska však šetrenie zníži náklady na dlhovú službu a zníži riziko nerovnováh v ekonomike," uviedla.
Rozpočet by mala vláda predložiť do Národnej rady do polovice mesiaca. Radičová ešte zmeny v návrhu pripustila, otvorená je vraj úprava pravidiel stavebného sporenia, sporenia v doplnkových dôchodkových sporiteľniach či zavedenie limitov na lieky pre rodiny s nízkymi príjmami.
Kto dostane menej:
Šetrenie sa prejaví aj v SAV, tá s tým nesúhlasí Ústavný súd, Najvyšší súd aj Generálna prokuratúra si pohoršia Parlament si pohorší, jeho rozpočet má klesnúť o tretinu Šetrenie pocíti aj Gašparovičova kancelária Na tajnú službu dá vláda menej o desatinu Rozpočet pre envirorezort by mohol stačiť, myslí si Simon
Kto dostane viac:
Dzurinda si vybojoval pre ministerstvo zvýšenie rozpočtu
Školstvo budúci rok dostane najviac peňazí z ministerstiev
Celkové zdroje v zdravotníctve sa navýšia o vyše dve percentá
Miškov dostane viac peňazí, musí však šetriť
Sociálna poisťovňa má v budúcom roku skončiť so ziskom
Mikloš má na budúci rok rozpočtovaných 622 miliónov eur