BRATISLAVA. Slovensku hrozí, že príde o 50 miliónov eur z Bruselu pôvodne určených na podporu podnikania. Európsky úrad boja proti korupcii (OLAF) už začal preverovať, ako ich používala Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania (NADSME).
Prostriedky spravuje Fond fondov, ktorý je stopercentnou dcérskou spoločnosťou agentúry.
„Čo sa týka Fondu fondov, tam je problém, že peniaze na rizikový kapitál dostalo Slovensko od Európskej únie. Už máme indície, že sa Európsky úrad boja proti korupcii začal o ne zaujímať,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Martin Chren (SaS).
Radičová trvá na rušení
Chren si myslí, že OLAF môže nájsť porušenia pravidiel. „Únia potom môže žiadať poskytnutých takmer 50 miliónov eur späť.“ Najhoršie by podľa štátneho tajomníka bolo, keby OLAF zistil vytunelovanie peňazí.
Vláda má podozrenie, že agentúra nezákonne rozdelila spriazneným firmám 13,5 milióna eur.
Štát podľa ministerstva hospodárstva nemá v súčasnosti dosah na zhruba 30 miliónov eur, ktoré NADSME poskytol.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) aj včera trvala na zrušení celej agentúry. „Jediný spôsob, ako udržať zdroje, je presunúť ich do inej inštitúcie,“ tvrdí. V okamihu, keď agentúru pre spreneveru vyšetruje OLAF, je to podľa nej jediný spôsob, ako peniaze zachrániť.
Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaŠ) však už vyhlásil, že likvidácia nebude jednoduchá. Jednostranné vystúpenie štátu z NADSME môže podľa neho priniesť škody vo výške 200 miliónov eur. So zrušením totiž nesúhlasia zakladajúci členovia Združenie podnikateľov Slovenska a Slovenský živnostenský zväz.
Zmluvy sú tajné
Chren včera agentúru obhajoval, podľa neho sú problémom len fondy, ktoré sú jej dcérami. V NADSME je podľa neho 500 projektov, ktoré sú v poriadku.
Kto a ako mal fondy tunelovať, ministerstvo hospodárstva nezverejnilo. Chren tvrdí, že zmluvy s firmami, ktoré mali zo systému profitovať, nie je možné odtajniť. „Zverejnenie podlieha vysokým pokutám a ani my ako ministerstvo hospodárstva sme sa k nim nevedeli dostať.“
Ministerstvo hospodárstva má vláde do 15. októbra predložiť, čo s agentúrou urobí.