BRATISLAVA. Občianska konzervatívna strana (OKS), ktorej štyria členovia sedia v parlamente za Most-Híd, kritizuje situáciu v Slovenskej televízii (STV) a navrhuje neodkladné riešenie v podobe zriadenia nezávislej Mediálnej rady, ktorá by kontrolovala zároveň aj Slovenský rozhlas (SRo).
"Akékoľvek odkladanie riešenia v STV by znamenalo prehĺbenie súčasného havarijného stavu," zdôvodnil dnes na tlačovej konferencii predseda OKS Peter Zajac. Súčasná Rada STV a Rozhlasová rada (RoRa) by zanikli.
Členov Mediálnej rady by volil opäť parlament tak, ako je to v súčasnosti pri voľbe členov Rady STV a RoRa. "Rada by mala väčšie kompetencie voči vedeniu televízie, sprísnili by sa kritériá výberu aj v Národnej rade," zdôraznil Zajac s tým, že na Slovensku by sa absolútna vyváženosť ani zabezpečiť nedala, ide skôr o to, ako nájsť čo najlepší model.
Členov by však po novom už nemohli navrhnúť priamo poslanci. "STV svoj dlh denne navyšuje o cca 90.000 eur. Odkladať riešenie by znamenalo ďalšiu akceleráciu dnešnej situácie," tvrdí strana. Jedným z riešení by bolo vytvoriť z STV akciovú spoločnosť.
OKS neprichádza v súvislosti s Mediálnou radou s legislatívnym zámerom, svoju ponuku dáva ako návrh celej koalícii. Predložiť by ho chcela na najbližšie rokovanie Koaličnej rady. Strana zároveň rokuje aj s ministrom kultúry a cestovného ruchu Danielom Krajcerom. "Dospeli sme k presvedčeniu, že ideme tým istým smerom," komentoval líder OKS. Zlúčenie rád STV a SRo by podľa OKS prinieslo aj ekonomickú výhodu.
Zajac: Toto je posledný pokus
Pätnásťčlenná Mediálna rada by prebrala všetky úlohy a činnosti Rady STV a Rozhlasovej rady. Jej členovia by mali disponovať relevantným vzdelaním a preukázať adekvátnu prax v kultúre a médiách. Svoje funkcie by vykonávali ako verejné a nezlučiteľné s výkonom inej funkcie. Zároveň by nesmeli byť blízkymi osobami ľudí z STV alebo SRo.
Odborníci z Mediálnej rady by boli platení zo samostatnej rozpočtovej kapitoly štátneho rozpočtu. Rada by si vytvárala vlastný návrh rozpočtu, ktorý by schvaľoval príslušný výbor parlamentu.
Šéf OKS Zajac zdôraznil, že Slovensko potrebuje verejnoprávne médiá. "Toto je úplne posledný pokus," komentoval situáciu v STV.
OKS sa obáva, že súčasné vedenie STV ešte stihne uzavrieť nevýhodné zmluvy, ktoré v budúcnosti zaťažia ďalšie vedenia.
Súčasnú situáciu STV, ktorá sa nachádza v kritickom finančnom stave, kritizuje aj minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer, označil ju za "chaos, ktorý sa musí skončiť".
Rada STV na svojom poslednom rokovaní v septembri konštatovala, že televízia nie je schopná realizovať svoje verejnoprávne poslanie tak, ako jej to určuje zákon. Od štátu potrebuje finančnú kompenzáciu za výpadok úhrad za služby verejnosti. Dozorná komisia varovala pred finančným kolapsom televízie. STV hrozí, že ku koncu roka jej bude chýbať 18 miliónov eur.
STV: Vieme prísť s riešeniami
Vedenie Slovenskej televízie (STV) odmieta kritiku, že nezvláda riešiť súčasnú ekonomickú krízu verejnoprávnej inštitúcie.
"Manažment v poslednom období opakovane preukázal, že je schopný prichádzať s návrhmi na riešenie súčasnej ekonomickej situácie STV a v prípade zmeny legislatívneho rámca je pripravený aj na radikálnejšie kroky," uviedol pre TASR hovorca STV Peter Susko v reakcii na vyhlásenie strany OKS.
SNS: Glajchšaltová zajacovina
Návrh zriadiť Mediálnu radu, ktorá by kontrolovala verejnoprávnu televíziu a rozhlas, považuje Slovenská národná strana (SNS) za "glajchšaltovú zajacovinu".
Podľa poslanca Rafaela Rafaja z opozičnej SNS chce OKS takto "pretapetovať verejnoprávne médiá". Za zmenou sa podľa neho skrýva len urýchlené dosadenie vlastných politických nominantov vládnej koalície do kontroly verejnoprávnych médií.
"Skupinka OKS sa prepašovala do slovenského parlamentu cez stranu Most-Híd, neprekvapuje, že na normalizačný proces v STV a v Slovenskom rozhlase si zvolila maďarský orbánovský model tzv. jednej Mediálnej rady. Takýto glajchšaltovaný model pritom ostro kritizovali aj viaceré európske inštitúcie," uviedol dnes v stanovisku pre TASR Rafaj, ktorý je podpredsedom mediálneho parlamentného výboru.
"Ak by sa brutálny plán znásilnenia á la Orbán podaril, Slovenská televízia by sa musela premenovať na "zelevíziu", najlepšie aj s novým logom v podobe zajaca," dodal Rafaj.