Hromadné prepúšťanie a zmena cien za starostlivosť. Aj to bude musieť urobiť štátna poisťovňa, aby znížila obrovskú stratu.
Pôvodná agentúrna správa bola o 19:43 nahradená autorským textom SME
BRATISLAVA. „Všeobecná zdravotná poisťovňa je jednotkou na trhu zdravotného poistenia. Stali sme sa dôveryhodným partnerom pre poistencov i poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.“ Takto sa opisuje v letáčiku štátna poisťovňa, ktorá má asi 3,5 milióna poistencov.
Informácia o jej zlom hospodárení sa dostáva na verejnosť až po tom, čo poistenci mohli od nej odísť do inej. Termín na zmenu zdravotnej poisťovne mali totiž do konca septembra.
Bývalá i súčasná garnitúra si informáciu o výške straty nechávali pre seba.
Do konca roka 50 miliónov
Opatrenia
Čo nariadil úrad:
- znížiť náklady na nákup zdravotnej starostlivosti o 2,5 percenta, teda o 5 miliónov eur,
- reštrukturalizáciu a optimalizáciu týkajúcu sa zlúčenia štátnych poisťovní,
- zefektívnenie výberu poistného a vymáhania pohľadávok – k tomu sa zaviazala i poisťovňa.
- znížiť počet miest o 307: možná úspora 5,5 milióna eur,
- znížiť počet pobočiek,
- odstrániť rozdiely v odmeňovaní poskytovateľov.
- Slovenská lekárska komora a Zdravita: ceny ostanú na dnešnej úrovni do 31. 3. 2011.
- Asociácia nemocníc Slovenska: zníženie cien bodu spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek o 5 percent.
- Prebiehajú rokovania s fakultnými a univerzitnými nemocnicami – VŠZP navrhla zníženie bodu o 5 percent.
Zdroj: VŠZP, ÚDZS
Nové vedenie poisťovne, dosadené ministrom Ivanom Uhliarikom (KDH), hovorí, že Všeobecná k 31. júlu mala stratu takmer 47 miliónov eur. V závere augusta o takmer milión menej.
„Ku koncu roka by strata mohla byť 50 miliónov,“ povedal generálny riaditeľ poisťovne Marian Faktor. Spolu s neuhradenou stratou z minulých rokov by tak strata mohla predstavovať 30 percent základného imania poisťovne,“ tvrdí.
Poisťovňa teraz plánuje prepustiť 307 z celkového počtu 2332 zamestnancov. Rokuje aj o znížení cien za zdravotnícke výkony. Poistencov by sa vraj opatrenia dotknúť nemali.
„Dlhodobým a zásadným riešením by bola privatizácia poisťovne,“ povedal analytik INEKO Peter Goliaš.
Dôvodom straty je podľa Faktora rýchlejší rast výdavkov ako príjmov. Exminister zdravotníctva Richard Raši (Smer) za tým vidí nezamestnanosť a krízu. „Keby išlo o nehospodárnosť, tak by azda úrad pre dohľad zasiahol,“ povedal.
Ten však nezasiahol, hoci mal. Povedal to o starom vedení Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou jeho nový šéf Ján Gajdoš.
„Opäť sa ukázalo, že nalievanie peňazí bez reforiem je len plytvaním a odkladaním problému do budúcnosti,“ hovorí Goliaš. Reaguje tak na 65 miliónov eur, ktoré dala vláda vlani na navýšenie základného imania poisťovne, keď sa tá spájala so Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Rovnako by mal štát podľa Rašiho postupovať aj teraz.
To však ministerstvo odmieta. „V rozpočte nie sú naplánované peniaze na jej oddlženie,“ povedala hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Nové vedenie
Úrad pre dohľad poisťovni už nariadil ozdravné opatrenia. K nútenej správe ani k prevodu poistného kmeňa na inú poisťovňu zatiaľ nepristúpil. Verí novému vedeniu, ktoré prišlo na čelo VšZP začiatkom septembra. Vymenilo manažment pod vedením Zuzany Zvolenskej. Tú vymenoval ešte Ivan Valentovič (Smer).
„Nové vedenie si ozdravný plán nezaslúži, zaslúžilo by si ho predchádzajúce,“ povedal dnes Gajdoš. Novému manažmentu dáva čas na konsolidáciu do apríla budúceho roku.