BRATISLAVA. ne. "Podľa vyjadrenia výboru SR porušila dohovor tým, že nezabezpečila včasnú a účinnú účasť verejnosti na rozhodovaní o dostavbe elektrárne Mochovce 3, 4 v roku 2008, keď Úrad jadrového dozoru (ÚJD) rozhodoval o povolení na zmenu stavby," ozrejmila Andrea Zlatňanská z organizácie Greenpeace Slovensko.
Výbor tiež konštatoval, že ani v iných prípadoch, keď sa uskutočňuje zmena projektu po udelení povolenia na stavbu, slovenská legislatíva nezaručuje včasnú a účinnú účasť verejnosti na rozhodovaní. Aarhuský výbor preto odporúča zmeniť legislatívu tak, aby bola v súlade s dohovorom.
Na porušenie dohovoru a práv verejnosti podľa Zlatňanskej environmentalisti upozorňovali od začiatku, ale boli ignorovaní. "Vláda SR by mala prijať nápravné opatrenia a urýchlene zastaviť dostavbu reaktorov, určiť vinníkov a začať transparentný a regulárny povoľovací proces s účasťou verejnosti. Dostavba Mochoviec je po celú dobu spájaná so škandálmi a je najvyšší čas, aby pripomienky verejnosti boli brané do úvahy."
Pôvodne bola stavba povolená ešte v roku 1986, keď zákony nezabezpečovali posúdenie vplyvov projektov na životné prostredie (proces EIA) ani účasť verejnosti v povoľovacích konaniach. Po obnovení plánov dostavby elektrárne ÚJD v roku 2008 povolil zmenu stavby pred dokončením. Pred týmto krokom však mal podľa environmentalistov prebehnúť proces posudzovania vplyvov na životné prostredie s účasťou verejnosti na procese aj následnom povoľovaní, ktorý neprebehol a ÚJD žiadosť mimovládnych organizácii o účasť v povoľovacom konaní zamietol.
"Tento prípad môže mať už teraz pokračovanie v podobe sťažnosti Európskej komisie proti SR pre nesúlad vnútroštátnej legislatívy s právom EÚ," upozornila advokátka spolupracujúca so združením Via Iuris Eva Kováčechová. Poznamenala, že komisia sa už zaoberá dvoma sťažnosťami proti Slovensku pre nedostatočnú úpravu účasti verejnosti na rozhodovaní a prístupe dotknutej verejnosti k súdom v otázkach životného prostredia.
Sťažnosť pre povoľovanie Mochoviec podali organizácie Global 2000, Za Matku Zem, Greenpeace a združenie Via Iuris. Obe strany majú teraz do 8. novembra možnosť zaslať pripomienky k návrhu a po ich vyhodnotení v decembri výbor vydá konečné zistenia, ktoré predloží na schválenie zasadnutiu strán Aarhuského dohovoru v júli 2011.