BRATISLAVA. Sociálna poisťovňa stratila za posledné tri roky 2007 až 2009 viac ako 33 miliónov eur, čo je miliarda bývalých korún. Má to vyplývať z jej materiálu, ktorý má k dispozícii šéf sociálneho parlamentného výboru Július Brocka (KDH).
Príčinou je to, že istá skupina ľudí získala informácie o tom, ako sa dá legálne obísť zákon o sociálnom poistení.
Finta v praxi Za rok 2009 má čašníčka v reštauračných službách priemerný plat 341 eur, jej materský by bol 187 eur, ak sa dobrovoľne nemocensky poistí (DNP) na 270 dní, môže mať materský až 617 eur, z vymeriavacieho základu 776 eur DNP bude mesačne odvádzať 34,14 eura, za desať mesiacov odvedie do Sociálnej poisťovne 341 eur, za 28 týždňov získa asi 3010 eur alebo za 37 týždňov, ak je sama či s dvojičkami až 3977 eur, poisťovňa jej dá desaťnásobne viac, ako odviedla.
Pri tejto sume je to z dôvodu, že sa živnostníci alebo zamestnanci zároveň dobrovoľne nemocensky poisťovali a na materskom alebo na ošetrovnom získali oveľa viac ako do systému vložili.
V roku 2007 bolo takýchto ľudí 35-tisíc, v roku 2009 takmer 75-tisíc.
„Nárast je taký veľký, že v súčte asi miliarda korún je suma, o ktorú pripravili Sociálnu poisťovňu,“ hovorí Brocka. Tento nárast podľa neho signalizuje, že ľudia, ktorí to využili, boli dobre informovaní.
„V materiáli nie je presne špecifikované, koľko išlo na materské a koľko na ošetrovné,“ dodáva.
Poslanec je presvedčený, že sa to musí zmeniť. „Nie je predsa možné, aby sa na Sociálnej poisťovni dalo zarobiť lepšie ako na finančných trhoch. Euro vložíte a desať z nej vyberiete,“ hovorí na margo fínt na zvyšovanie materského.
Niekto im radil Takéto finty približne od roku 2007 radil aj súčasný minister práce Jozef Mihál (SaS). Vtedy ešte ako odborník na dane a odvody.
Ani ako minister na tejto diere v zákone nič nemení. „Návrh novely zákona neobmedzuje súbeh dobrovoľného nemocenského poistenia a povinného nemocenského poistenia, či už zo zamestnania, alebo zo živnosti,“ hovorí Andrea Devánová z tlačového odboru rezortu práce.
Mihál poukazoval od roku 2007 aj na ďalšie finty, ako využiť diery v zákone a zvýšiť si materské niekoľkonásobne nad reálnu mzdu.
Vo svojej knižke píše: Stačí sa dohodnúť so zamestnávateľom. Ukončiť pracovný pomer a uzatvoriť nový s tým istým zamestnávateľom tesne pred nástupom na materskú dovolenku. Je potrebné, aby plat bol v „novom“ zamestnaní čo najvyšší. Stačí ho však vylepšiť napríklad mimoriadnymi odmenami.
Minister dnes tvrdí, že sa to od budúceho roka už nebude dať zneužívať, lebo v parlamente je novela zákona o sociálnom poistení, ktorá tomu zabráni.
Odborníci na odvody, s ktorými sme konzultovali návrh, hovoria, že Mihálova zmena veľa nevyrieši. Budúca matka nebude môcť ukončiť zamestnanie a uzatvoriť nový pracovný pomer deň–dva pred materskou dovolenkou.
Bude tak však môcť urobiť 32 dní pred nástupom na ňu. „Aj to je príliš krátky čas, ktorý sa bude dať zneužiť,“ hovorí odborník na odvody Zsolt Király. Ministerstvo včera priznalo, „áno, máte pravdu, po 32 dňoch to bude po starom“.
Šanca je v parlamente Zároveň rezort tvrdí, že v rámci diskusie v parlamente sa môžu nejaké veci pozmeňovacími návrhmi zmeniť. Novela zákona o sociálnom poistení je na prebiehajúcej schôdzi v prvom čítaní.
Aj Brocka hovorí, že zmena musí byť taká, aby sa to neoplatilo zneužívať. „Budeme o tom diskutovať. Sociálna poisťovňa sa potápa a toto je jeden z exemplárnych prípadov.“
Ministerstvo financií si myslí, že možnosti obchádzania zákona „ministerstvo práce aktívne rieši“.
Hovorca premiérky Rado Baťo bol k téme zdržanlivý. „K zákonu o sociálnom poistení sa vrátime v priebehu budúceho roku,“ povedal.