BRATISLAVA. Diery v zákone o sociálnom poistení, ktoré pomáhajú rodičom neúmerne zvyšovať materskú alebo ošetrovné, sa môžu využívať už skoro sedem rokov. Zaviedli sa za čias ministra práce Ľudovíta Kaníka. Prežili krátke obdobie ministerky Ivety Radičovej aj štyri roky, keď v kresle sedela ministerka práce Viera Tomanová. Ani jeden z nich medzery v zákone nezaplátal.
Ako na tom ľudia môžu získať, im radil vtedajší odborník na dane a odvody, dnes minister práce Jozef Mihál (SaS).
Poslanec SDKÚ Kaník dnes tvrdí, že pri prijímaní zákona o ničom nevedeli. „Keby sme tušili, že sa to bude obchádzať, tak by sme urobili všetko pre to, aby sa to nerobilo,“ tvrdí.
V každom zákone sa podľa neho po čase nájde „škárka“, ktorá sa dá využiť. „A pán Mihál je analytik a matematik, ktorý dokáže takéto škárky nájsť,“ povedal.
Tomanová to vraj netušila
Aj exministerka Tomanová tvrdí, že sa „nikdy nedokáže riešiť vákuum na sto percent. S desaťpercentnou benevolenciou by som súhlasila“. O problémoch vraj tiež nevedela. „Nikto ma na to neupozornil.“ V materiáli Sociálnej poisťovne, ktorá „stratu“ pre špekulácie vyčíslila na 33 miliónov eur, sa však hovorí, že na medzery niekoľkokrát upozorňovala a žiadala zmenu.
Tomanová dnes hovorí, že má pripravené zmeny v zákone, aby sa nedal špekulatívne obchádzať. Má na mysli fintu, keď budúca matka tesne pred nástupom na materskú ukončí pracovný pomer a na druhý deň uzatvorí u toho istého zamestnávateľa novú pracovnú zmluvu. Takto môže získať materské niekoľkonásobne vyššie, ako má reálny príjem.
Hoci Tomanová ako ministerka a šéfka dozornej rady Sociálnej poisťovne nezabránila, aby sa systém zneužíval, kritizuje zmeny, ktoré navrhuje súčasný minister práce Mihál. „Predĺženie lehoty o 31 dní nič nevyrieši,“ tvrdí.
Žena totiž neukončí zmluvu dva dni pred nástupom na materskú ale 32 dní predtým. Je preto pripravená presadzovať v parlamente iné riešenia. Rovnako ako poslanec KDH Július Brocka. Ten v stredu povedal, že masívne využívanie rôznych trikov naznačuje, že ľudia, ktorí ich využili, boli dobre informovaní.
Ministerstvo práce Mihála, ktorý na niektoré z nich prišiel a zverejnil, obhajuje tým, že pred voľbami nemal možnosť zákon meniť. Kritizuje však poslanca Brocku. „Ako poslanec mal aj v tom čase možnosť ovplyvniť výslednú podobu zákona. Podľa archívnych dokumentov však nepodal žiaden pozmeňujúci návrh, ktorý by znenie zákona vylepšil. A za zákon ako celok zahlasoval.“
Nie všetko je vraj zlé
Druhú fintu, keď sa popri zamestnaní žena aj dobrovoľne nemocensky poistí a získa z poisťovne aj desaťnásobne viac, ako do nej vložila, však Tomanová nepovažuje za problém.
„Nešla by som proti matkám. Prvý pilier je solidárny aj pri ošetrovnom, aj pri materskej.“
Zrušenie súbehu platenia dobrovoľného nemocenského poistenia a zo zamestnania nenavrhuje zrušiť ani Mihál.
Ministerstvo v tlačovej správe hovorí, že v tomto prípade o žiadnu dieru nejde. „Zásluhovosť je tu na mieste - kto si odvádza z príjmu dobrovoľne peniaze navyše, následne má väčší príjem v čase, keď to potrebuje.“