Minister práce radil, ako sa môžu živnostníci vyhnúť plateniu odvodov. Teraz už pláta diery v zákone.
BRATISLAVA. Neplatenie odvodov do Sociálnej poisťovne bude pre živnostníkov od januára pravdepodobne ťažšie.
Minister práce Jozef Mihál (SaS) už v novele zákona o sociálnom poistení stavia bariéru proti obchádzaniu zákona. Novela tento týždeň prešla prvým čítaním v parlamente.
Mihál živnostníkom ešte pred časom radil, ako sa môžu odvodom vyhnúť.
„Ak nechcete platiť poistné do Sociálnej poisťovne, musíte sa živnosti „zbaviť“ tak, aby ste k 1. júlu nepodnikali,“ píše vo svojej knižke Daňové a odvodové tipy. Knižku propagoval minulý týždeň na tlačovej konferencii k rodičovskému príspevku, kde ju aj rozdával.
Viac možností obchádzania Čo Mihál mení Po starom
Ak živnostník zruší živnosť pred 1. júlom, neplatí odvody ani vtedy, ak si ju o deň opäť založí. Po novom
Ak zruší živnosť a opätovne ju založí, nemocenské a dôchodkové musí platiť odo dňa, keď sa opäť stal živnostníkom, ak jeho predchádzajúci príjem bol vyšší ako 3834,96 eura.
Odvody nemusí v súčasnosti platiť ten, kto si živnosť akurát založil a ešte neplatil dane, alebo ten, kto mal v daňovom priznaní príjem nižší ako 3834,96 eura.
„Ak sa chcete vyhnúť povinnosti platiť odvody, mali by ste sa snažiť udržať príjem pod stanovenou hranicou,“ píše Mihál. Upozorňuje ešte, že sa posudzuje hrubý príjem bez odpočítania výdavkov.
Živnostník sa však môže „vyhnúť plateniu odvodov aj vtedy, ak dosahuje pomerne vysoký príjem v podnikaní,“ píše ďalej.
A to buď pozastavením, alebo zrušením živnosti pred začiatkom júla. Tento dátum je dôležitý preto, že dovtedy treba odovzdať do Sociálnej poisťovne daňové priznanie, podľa ktorého sa vypočíta výška odvodov. Nevýhodou tohto spôsobu je, že živnosť musí byť pozastavená najmenej na pol roka.
Postup podľa druhého tipu je výhodnejší: „Ak vo vašej situácii nie je možné pozastavenie živnosti na pol roka, je možné tesne pred začiatkom júla živnosť zrušiť a po 1. júli založiť novú. Živnosť nebudete mať len niekoľko dní.“ Po založení novej živnosti nemáte povinnosť platiť poistné, píše Mihál.
Smer do svojho alternatívneho „ozdravného" balíka zahrnul aj fiškálne pokladnice. Ich možný prínos veľmi nafúkol. Aj tak však stoja za zváženie, píše Ivan Štulajter
„Podvodníkov“ neevidujú Koľko živnostníkov sa inšpirovalo jeho radami, nie je jasné. Nesleduje to ani Slovenský živnostenský zväz, ani Slovenská živnostenská komora a ani ministerstvo vnútra, ktoré zastrešuje živnostenské úrady. Sociálna poisťovňa na otázku nezareagovala.
„Vieme, že existujú obdobia, keď je zvýšený výskyt rušenia alebo pozastavovania živností. Nevylučujeme, že je to spájané aj s dôvodom vyhnutia sa plateniu odvodov,“ povedal Ján Dutka, riaditeľ odboru živnostenského podnikania na ministerstve vnútra. Živnostenské úrady totiž nemajú zo zákona možnosť skúmať dôvod prerušenia alebo zrušenia živnosti.
„Ak to však legislatíva povoľuje, tak sa to určite deje,“ je presvedčený šéf Slovenskej živnostenskej komory Vojtech Gottschall. Je to neetické, dodáva. „Nikdy som sa k tomu neuchýlil a ani daňový poradca mi to neradil,“ povedal.
Viola Kromerová zo Slovenského živnostenského zväzu si myslí, že to využívajú skôr vzdelanejší živnostníci. „Remeselníci nemajú čas, aby také veci študovali.“
Všetci ešte upozorňujú, že väčšina živnostníkov, ktorí to praktizujú, môže na to doplatiť. „Je to krátkozraké. Keď pôjde do dôchodku alebo ochorie, tak na to príde,“ povedala Kromerová.