BRATISLAVA. Ministerstvo financií je nespokojné s výškou úrokov na hypotekárne úvery. Tie sú na Slovensku na najnižšej úrovni v histórii, no v priemere sú aj tak vyššie ako v eurozóne.
Hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne Juraj Barta rozdiel vysvetľuje nižším ratingom Slovenska oproti vyspelejším členom eurozóny.
„Slovensko je v ratingu o štyri stupne nižšie ako napríklad Rakúsko. Slovenské dlhopisy s porovnateľnou splatnosťou majú o viac ako percentuálny bod vyššiu sadzbu ako rakúske,“ povedal Barta.
Podľa Vladimíra Dohnala so Symsite Research je však problém vyšších úrokov najmä v tom, že konkurencia na Slovensku je nedostatočná, tri štvrtiny trhu kontrolujú tri najväčšie banky a nie je v ich záujme podkopávať si navzájom svoju ziskovosť.
Nemôžeme porovnávať Mechanické porovnávanie úrokových sadzieb sa nepáči ani analytikovi Volksbank Slovensko Vladimírovi Vaňovi. „Priemerovanie a porovnávanie je ako miešanie hrušiek s jablkami, nie je to korektné.“
Situácia je podľa neho na finančnom trhu v každom štáte odlišná a banky sa v každej krajine správajú inak. Do úvahy berú niekoľko faktorov.
„Snaha o priemerovanie úrokových sadzieb a ich porovnávanie zlyháva najmä v prípade, ak si uvedomíme rozdielnu situáciu na trhu práce, rozdielne zloženie bonity žiadateľov o úver, ich odlišnú mieru zadlženia, odlišnú mieru rizika úverového obchodu nielen vo vzťahu k veriteľovi, ale aj nadobúdanej nehnuteľnosti,“ povedal Vaňo.
Slovenská sporiteľňa vypočítala, že rakúsky klient s priemernou bonitou, žiadajúci stotisíc eur pri splatnosti nad dvadsať rokov a pri zabezpečení osemdesiatich percent svojej nehnuteľnosti, má úrok na päť rokov 3,75 percenta.
Po započítaní ostatných nákladov, ako je napríklad správa úveru, poplatok za poskynutie úveru či zápis do katastra celkové náklady pre klienta stúpnu na 4,4 percenta.
Na Slovensku bez ostatných nákladov by bola takáto hypotéka úročená priemerne 5,02 percentami, povedal Maroš Ovčarik z portálu financnahitparada.sk.
Úrok závisí aj od klienta Ministerstvo financií pod vedením Ivana Mikloša (SDKÚ) zatiaľ nepovedalo, či mieni do trhu hypoték zasiahnuť. Ovplyvniť výšku úrokových sadzieb však nemôže ani Národná banka Slovenska.
„Nemáme žiadne priame nástroje, ktorými by mohla NBS ovplyvniť úrokovú politiku bánk. Regulačná aktivita NBS je zameraná na stabilitu a bezpečnosť bankového sektora,“ povedala hovorkyňa Petra Pauerová.
Sú to však klienti bánk, ktorí si svojou aktivitou môžu znížiť náklady na splácanie hypotéky. Po skončení fixácie úroku si môže klient nájsť nižšiu úrokovú sadzbu, ak mu ju neponúkne jeho banka.
„Pri bežnej hypotéke vo výške 50 000 eur na 20 rokov a pri ročnej úrokovej sadzbe 4,5 percenta klient zaplatí na úrokoch celkom 25 917 eur. Pri úrokovej sadzbe 5 percent až 29 194 eur.
Pol percenta robí rozdiel asi 3200 eur,“ povedal Maroš Ovčarik z internetového portálu financnahitparada.sk