BRATISLAVA. Už týždeň má veľký vplyv na chod Slovenskej pošty bývalý zamestnanec IT firmy Datalan. (prečítajte si znenie opravy nepravdivého tvrdenia). Ako člen predstavenstva má Andrej Kramár na starosti práve IT záležitosti pošty.
Z Datalanu sa do štátnej firmy dostal aj Miloš Ronec. Odmieta ovplyvňovanie verejných obstarávaní v prospech Datalanu. „Ako člen dozornej rady pošty na to nebudem mať vôbec žiadny vplyv,“ povedal pred pár dňami.
Obísť sa dá aj elektronika
Kramár je však vo vedení pošty. Predstavenstvo včera schválilo, že verejné obstarávania pošty budú prebiehať cez elektronické aukcie.
„Prvou systémovou inováciou, ktorú zavádzam na Slovenskej pošte, je elektronický aukčný systém verejného obstarávania, ktorý vylučuje preferenciu akéhokoľvek dodávateľa,“ hovorí Kramár.
Obhajuje sa aj tým, že Datalan nebol jeho jediným zamestnávateľom a v minulosti pracoval aj pre firmy ako Softec, Accenture, Slovak Telecom. V Datalane bol však ešte nedávno.
Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International vraví, že vždy existuje možnosť manipulácie.
„Elektronická aukcia nevyrieši diskriminačné nastavenie súťažných podmienok.“ Ak obstarávateľ zadefinuje podmienky veľmi úzko, tak sa do súťaže prihlási jeden uchádzač.
Datalan už pritom bol spomínaný v súvislosti s podivnými praktikami štátnych inštitúcií pri obstarávaní výpočtovej techniky – napríklad v Sociálnej poisťovni.
Minister Ján Figeľ o jeho bývalej práci vie. „Pán Kramár sa zaviazal presadzovať nulovú toleranciu voči korupcii,“ odkázal.
Ivan Štefanec z SDKÚ hovorí, že o nominácii Kramára nevedel. „Určite je to potrebné sledovať. A ak nejaké podozrenia sú, tak ich, samozrejme, treba preveriť.“ S Ronecom podobný problém nemá.
„Nevidím nejakú súvislosť medzi pôsobením Datalanu a manažérskymi právomocami pána Roneca, ktorého považujem za schopného manažéra.“
Rozhodené siete
Ako sa človek môže dostať k lukratívnemu postu v predstavenstve alebo dozornej rade štátneho podniku? Všetci unisono tvrdia, že odbornosťou a bezúhonnosťou. Stranícka príslušnosť alebo aspoň sympatie však nie sú zanedbateľné.
„Dôležité sú odborné skúsenosti a zastupovania politickej strany, ale s odborným backgroundom,“ hovorí Mária Sabolová z KDH.
Pridáva sa aj predseda Mosta – Híd Béla Bugár: „Čo sa týka dozorných rád, ale aj iných funkcií, je možnosť nájsť v rámci strany schopných ľudí, aby pomaličky začali rásť. A v budúcnosti by mohli vykonávať oveľa lepšiu, dôležitejšiu funkciu.“
Tvrdí, že hneď, ako sa dozvedia „o možnosti niekoho niekam dosadiť, tak rozhodíme siete“, vysvetľuje systém hľadania vhodných kádrov Bugár.
Podmienku členstva v strane občas politici pri hľadaní vypustia. „Nie sú to vždy členovia strany, ale poznáme ich a vieme, že by mohli byť nápomocní napríklad pri prístupe k informáciám,“ povedala Sabolová.
Ministrovi hospodárstva Jurajovi Miškovovi sa nepozdáva, že by mali pri nomináciách diskriminovať ľudí, ktorí pracovali pre konkurenciu.
To by podľa neho nemohol v denníku SME pracovať „ten, čo sa venoval kauze hayekovci. Predtým bol redaktorom Pravdy a nikto ho neobviňuje z konfliktu záujmov“. Mal na mysli nového redaktora SME Matúša Burčíka, ktorý sa týmto prípadom zaoberá.
Oprava nepravdivého skutkového tvrdenia uverejneného v článku „Do vedenia pošty prišiel bývalý zamestnanec Datalanu" vydaného v denníku SME a jeho elektronickej verzii na www.sme.sk dňa 21.10.2010
Dňa 21.10.2010 bol v denníku SME a jeho elektronickej verzii na www.sme.sk uverejnený článok „Do vedenia pošty prišiel bývalý zamestnanec Datalanu", v ktorom sa nepravdivo uvádzalo, že novým členom predstavenstva Slovenskej pošty, a.s. sa stal bývalý zamestnanec spoločnosti DATALAN, a.s., p. Andrej Kramár. Spoločnosť DATALAN, a.s. však nikdy nebola zamestnávateľom p. Kramára a p. Kramár teda nie je bývalým zamestnancom spoločnosti DATALAN, a.s.