BRATISLAVA. Dvaja občania pracujúci za minimálnu mzdu majú v súčasnosti hrubý mesačný príjem 307,7 eura bez ohľadu na to, v akom regióne sú zamestnaní. Ich príjem by sa však mohol v budúcnosti odlišovať.
Vláda plánuje zaviesť regionálnu minimálnu mzdu. V národnom programe reforiem, ktorý predložilo ministerstvo financií na pripomienkové konanie, sa píše, že vláda zvýši regionálnu mzdovú flexibilitu zavedením regionálnej minimálnej mzdy. Tým zvýši pružnosť zamestnávateľov a podporí tvorbu nových pracovných miezd v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou.
„Nedáva to logiku, aby bola rovnaká minimálna mzda pre Bratislavu a Rožňavu. Minimálna mzda je bariérou, ktorá komplikuje nezamestnaným vstup na trh práce a jej znížením by sa pomohlo s uplatnením na trhu práce,“ povedal Richard Ďurana, analytik INESSu.
Zmena je potrebná
Zmenu by privítali aj zamestnávatelia. „Minimálna mzda spôsobuje problémy v niektorých regiónoch,“ povedal prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Tomáš Malatinský. Diskusiu o zavedení regio〜nálnej mzdy víta aj Republiková únia zamestnávateľov.
„Je to rozhodne lepšie riešenie ako súčasná valorizácia, ktorá neodráža aktuálny stav ekonomiky a produktivitu práce. Treba sa však zaoberať inštitútom minimálnej mzdy ako takým. My nevidíme opodstatnenosť minimálnej mzdy,“ povedal Martin Hošták z únie.
Zrušenie takejto mzdy by privítal aj Ďurana. „Najvhodnejším riešením by bolo minimálnu mzdu zrušiť. V súčasnosti však na to nie je dosť politickej odvahy.“
Odborári sú proti
Podľa odborov zavedenie takejto mzdy nie je šťastným riešením. „Tento krok je veľmi zlý. Ak by sa takto ďalej pokračovalo, v bohatších regiónoch by mohla byť časom omnoho vyššia, a my predsa nechceme, aby všetci bývali v Bratislave. My chceme, aby všetci žili tam, kde sa narodili,“ povedal predseda odborového zväzu Kovo Emil Machyna.