V O 5 minút 12 dostane expremiér priestor podobne ako Iveta Radičová pred týždňom - bez politického oponenta. S Igorom Matovičom na Markíze Smer debatovať odmietol.
BRATISLAVA. Hlavnou témou nedeľných diskusií bude otázka voľby generálneho prokurátora, ktorá dominovala slovenskej politike tento týždeň.
Ako dopadli nedeľňajšie diskusie
0 5 minút 12:
Smer pripravuje tieňový kabinet a nové tváre
SaS verí, že Dzurinda nájde generálneho prokurátora
Na telo
Matovič má pocit, že v Smere sa ho boja
V O 5 minút 12 sa o nej budú rozprávať predseda poslaneckého klubu SaS Jozef Kollár a šéf poslancov SNS Rafael Rafaj. "Medzi 4 oči", teda do časti relácie bez politického oponenta, príde expremiér Robert Fico.
Svoje názory bude v nedeľu v relácii Na telo na Markíze prezentovať iba jeden politik- Igor Matovič. Ako píše televízia na svojom webe, keďže strana Smer oficiálne odmietla diskutovať s Igorom Matovičom a neposlala do relácie Na telo žiadneho svojho zástupcu, stolička pre druhého diskutujúceho zostane prázdna.
V prípade prítomnosti predsedu Smeru sa debata nevyhne ani dvom témam: ekonomike a výstavbe diaľnic. V prípade diaľnic to môže byť otázka v piatok avizovaného chystaného trestného oznámenia pre manipuláciu s analýzami o výhodnosti PPP.
Ekonomika
Predseda Smeru bude mať možnosť reagovať na správu ministerstva financií, že v piatok uverejnené aktualizované údaje Eurostatu zaradili Slovensko z hľadiska deficitu v roku 2009 "medzi najhoršie krajiny v rámci celej EÚ". Väčší deficit malo minulý rok už len Írsko, Španielsko a Portugalsko, grécke čísla Eurostat stále preveruje).
Fico by sa tak mal vyvarovať opakovať tvrdenie, že opozícia prevzala krajinu, " ktorá mala absolútne priemerný deficit v porovnaní s inými krajinami" (v diskusii s Ivetou Radičovou 5.9.), prípadne, že "máme priemerný deficit v EÚ 7%, vy ste ho zvýšili 7,8%" (s Jánom Figeľom 4.10.).
Podľa Eurostatu sme mali deficit 7,9% už minulý rok. Bez Grécka bol priemer EU 7,4%.
Stále platí, že sme boli krajinou s jedným z najnižších dlhov. Naše druhé miesto v rámci celej eurozóny (Ficom spomenuté napríklad v májidvakrát alebo v júni s Ivetou Radičovou) však už po novom zdieľame so Slovinskom.
PPP analýzy
Pri téme diaľnic a manipulácie v PPP analýzami sa zrejme exminister Vážny vráti k argumentom, ktorý spochybňoval dôležitosť upravenej analýzy. "Do analýzy vstupujú viaceré faktory ako predpoklady a viem, že úradníci ministerstva dopravy spracovali päť variantov analýz,“ povedal Vážny k obvineniam súčasného vedenia rezortu. S dodatkom, že cena a platba za PPP projekty sú výsledkom tendra a vôbec nesúvisia s hypotetickou analýzou, dodal.
Na stránke Úradu vlády je možné nájsť materiál k návrhu dodatku, pri schvaľovaní ktorého malo dôjsť k skresleniu. Nie je tam žiadnych päť variantov analýz, dokonca tam nie je ani tá jedna, na základe ktorej vláda rozhodla.
Ján Kovalčík, ktorý ako zamestnanec ministerstva o manipulácii včera informoval, ešte ako redaktor Trendu v júni napísal: Ministerstvo v skutočnosti vychádzalo z jedinej analýzy. Osem sprístupnených dokumentov sa na prvý pohľad líši iba výslednou porovnávacou tabuľkou. S výsledkami od 546 miliónov eur v neprospech PPP až po 296 miliónov eur v prospech PPP. Až pri pozornom čítaní sa dá zistiť, že zásadné rozdiely vo výsledkoch boli dosiahnuté manipuláciami so vstupnými predpokladmi. Konkrétne s výnosom z refinancovania pri PPP, s výškou predpokladanej inflácie a s počtom rokov oneskorenia výstavby pri výstavbe konvenčným obstarávaním.
Niektoré z analýz je možné nájsť napríklad na blogu slovenskej pobočky Transparency, popis mechanizmu, ako došlo k nárastu ceny pri putovaní jednej analýzy je aj na blogu INEKO (hoci s nefungujúcimi odkazmi na vládny web).
Ak exminister tvrdí, že cena v analýze je niečo iné, ako cena vysúťažená, má v princípe pravdu. Zabúda ale, že aj na základe takýchto analýz mala vláda teoreticky rozhodovať, či vôbec k súťaženiu ceny na PPP a stanovovaniu konečnej ceny pristúpi alebo nie.
Generálny prokurátor
Do prebiehajúcej diskusie o voľbe generálneho prokurátora SaS ani SNS, ktoré budú svoje názory na STV prezentovať, tento týždeň nezasiahli nijak dominantne. Poslanec Rafaj Trnkovi vyjadril podporu: "Pre mňa je to dôveryhodný človek, a to je podstatné. Sú tam správy, na základe ktorých môžem vysloviť spokojnosť s prácou Trnku. Prokuratúra si plní ústavné povinnosti, a to je podstatné" s dôvetkom, že ešte nevie, koho podporí celý klub SNS. SaS spolu s KDH a Mostom- Híd podporilo na post Evu Miššíkovú.
Hlavná línia argumentov oboch strán sa pochopiteľne nesie na pozitívnom či negatívnom hodnotení toho, čo súčasný generálny prokurátor urobil, či neurobil. Predsedovi KDH, ako zástupcovi tábora, do ktorého patrí aj SaS, tak môže na Trnkovi prekážať nedošetrenie financovanie "niektorých strán", z opačnej strany ho môže exminister Kaliňák chváliť za dotiahnutie káuz ako Černák alebo policajné gangy.
Obe takto argumentujúce strany budú mať pravdu: financovanie SDKÚ a SMERU sa stále vyšetruje, v apríli 2007 došlo k zatknutiu a obvineniu šiestich (bývalých či súčasných) kukláčov, Mikulášovi Černákovi bolo pred mesiacom potvrdené doživotie.
Autor analyzuje televízne debaty politikov na stránke Demagog.sk